Felfüggesztették az ohiói abortusztörvényt
Egy amerikai szövetségi bíró felfüggesztette szerdán azt az Ohióban idén tavasszal jóváhagyott abortusztörvényt, amely bírálói szerint gyakorlatilag lehetetlenné tenné a terhességmegszakítás alkalmazását a közép-nyugati államban.
- Joe Biden támogatná az abortuszhoz való jogot
- Trump az élet védelme mellett áll, három kivétellel
- A képviselőház is megszavazta Missouriban a szigorított abortusztörvényt
- Az alabamai kormányzó aláírta az abortusztörvényt
- Szinte teljes abortusztilalom
- Trump és az abortusz ajánlását tiltó rendelet
- Georgia államában is szigorították az abortusztörvényt
- Abortuszt végző amerikai klinikák nem pályázhatnak
- New York államban már az egészségbiztó fizeti az abortuszt
- Illegális marad az abortusz
- Angliában lazítanának az abortusztabletta használatán
- USA: 64 százalék támogatja az abortusz szabadságát
Előzetes intézkedésével Michael Barrett szövetségi kerületi bíró megtiltotta a túlságosan is szigorúnak ítélt abortusztörvény életbe léptetését. A törvény, amelyhez hasonlót az elmúlt hónapokban az Egyesült Államok több tagállamában is elfogadtak, a magzat első szívdobbanásától, vagyis általában a terhesség hatodik hetétől, börtönbüntetés terhe mellett tiltaná a mesterséges terhességmegszakítást. A Szívdobbanás Védelme elnevezésű törvényt Mike DeWine, Ohio republikánus kormányzója áprilisban írta alá, és július 11-én kellett volna életbe lépnie.
Érvelésében Barrett bíró azt hangoztatta, hogy a szigorú törvény "feleslegesen terhelné meg" a nők abortuszhoz való jogát. A bírói döntés után Mike DeWine szóvivője közleményben hangsúlyozta: "A kormányzó régóta úgy tartja, hogy ezt a kérdést az Egyesült Államok legfelsőbb bíróságának kell eldöntenie".
Több tagállamban, például Tennessee-ben, Georgiában, Alabamában a republikánus törvényhozók és híveik arra számítanak, hogy a szigorú abortusztörvényeket ellenzőik bíróságon támadják majd meg, s így az ügy az alkotmánybíróság szerepét ellátó szövetségi legfelsőbb bíróság elé kerül. A szigorúságot pártolók abban reménykednek, hogy a konzervatív többségű alkotmánybíróság esetleg megváltoztatja a korábbi, 1973-ban hozott Roe/Wade döntését, amely legalizálta a terhességmegszakítást az Egyesült Államokban.