Endoszkópos 3D bionyomtatás lágy robottal
A University of New South Wales mérnökei az Advanced Science hasábjain számoltak be új fejlesztésükről, egy olyan lágy robotról, amely endoszkópos úton képes az élő szervezet belsejében 3D bionyomtatást végrehajtani.
A 3D bionyomtatás egy olyan eljárás, amelynek során úgynevezett biotintából (bioink) a természetes szövethez igen hasonló struktúrák hozhatók létre. Az ilyen nyomtatásra használt gépek általában nagy méretűek, ám az új szerkezettel endoszkópos módon vihetők fel több rétegben biológiai anyagok valamely belső szerv vagy szövet felületére.
A kutatók egyelőre mesterséges bélben, illetve sertések veséjén végeztek beavatkozásokat, humán alkalmazásra valószínűleg 5-7 évet még várni kell. A minimálisan invazív beavatkozás lehetséges felhasználási területei között szerepel a többi közt a testen belüli sérülések, sebek rekonstrukciója, valamint bélfal-sérülések, végbél-léziók precíz, helyreállító jellegű kitöltése. A műszerrel akár élő sejtek is felvihetők egy nehezen hozzáférhető belső felületre.