Elvérezni látszik az Egyesült Államokban a demokrata párti kormányzat egészségügyi reformja; egyes elemzők már temetik, pedig megvalósítását a bő egy éve a Fehér Házba költözött Barack Obama elnöksége "zászlóshajó" programjának tekinti.
Az egészségügy reformja körüli, lassan már egy éve tartó keserves demokrata-republikánus huzavona utolsó felvonásában Obama közölte: nyilvánosan szeretne egyeztetni arról, hogy a kormánypárt és az ellenzék legjobb elképzeléseit összegyúrva miképpen lehetne megújítani az egészségügyi ellátás rendszerét. A Fehér Ház közlése szerint a televízióban közvetítendő egyeztetést február 25-én rendezik meg demokrata és republikánus szakértők részvételével.
Obama bejelentése válasz az egészségügyi reform elakadására. A demokraták meghatározó kongresszusi többségükre támaszkodva sem tudták elfogadtatni az erről szóló törvényt, jóllehet külön-külön az alsóház, a képviselőház és a felsőház, a szenátus is elfogadott egy tervezetet. Az eltérő változatok egyeztetési folyamata azonban megrekedt. Obama számára nem túl biztató, hogy a demokraták a massachusettsi időközi szenátorválasztáson elszenvedett vereséggel elvesztették szenátusbeli 60 fős „szupertöbbségüket”, amellyel korábban meggátolhatták az ellenzék obstrukcióját.
Az elnök rájött: előrelépés csak úgy lehetséges, ha érdemi párbeszédet kezd a republikánusokkal. Ezt utóbbiak szerint eddig kerülte. Az ellenzék azzal vádolja a nyíltságot és átláthatóságot zászlajára tűző, az egészségügy átalakítása kapcsán nyilvánosság előtti vitát ígérő Obamát, hogy az egyeztetések a kulisszák mögött, a republikánusok kizárásával zajlottak. Obama erre részben azzal az erőtlen érvvel vágott vissza, hogy a vitát, az ügyben tartott meghallgatásokat javarészt nyomon lehetett követni a C-SPAN kongresszusi televízió közvetítéseiben. Mostanra viszont rájött, hogy újabb lépést kell tennie az ellenzék irányában.
Obama azt hirdeti, az egészségügyi reform vitáját folytatni kell. Január végi uniós évértékelő beszédében – bár szigorúan a munkahelyteremtő erőfeszítések mögé sorolva – közölte: nem adja fel törekvését, hogy javítson a betegellátáson. „Ne adják fel, ne most, amikor ilyen közel vagyunk, hajtsuk végre (a reformot)” – hívta fel a kongresszus tagjait.
Független elemzők szerint azonban a reform nincs közel, sőt egyre távolodik. Vannak, akik szerint az egészségügy átszervezésének kísérlete – ahogy a konzervatívok emlegetik: Obama forradalma – Bill Clinton elnök egykori hasonló törekvésének kudarcát megismételve elhal. Az amerikai belpolitika, a kétévenkénti törvényhozási választások logikája miatt – a politikusok szinte folyamatosan kampány üzemmódban működnek – úgy tűnik: az egészségügy átszervezéséről szóló törvény elfogadása már nem valószínű a novemberi kongresszusi választások előtt.
A sajtó azonnal lecsapott Obama szavaira, amikor néhány napja úgy fogalmazott, mintha – legalábbis a választásokig – lemondana a törvény elfogadtatásáról. Pártjának egy adománygyűjtő rendezvényén arról beszélt: a következő hetekben módszeres, nyílt vitát kell folytatni, hogy ki lehessen törni a zsákutcából, amelybe a törvény vitája jutott. Majd hozzátette: „ha a kongresszus úgy dönt, hogy nem csináljuk meg (...) jönnek a választások (...) és az amerikai nép majd ítéletet mondhat arról, hogy a kongresszus helyesen döntött-e; így működik a demokrácia”.
Az energikus, de már érezhetően megfontoltabb lendületű elnök akár meg is feszülhet, hogy kétpárti együttműködést teremtsen, nem fog sikerrel járni, ha az ellenzék a választásokhoz közeledve rendre megtorpedózza a kormánypárti kezdeményezéseket. Az évtizedek óta a Demokrata Párt bástyájának számító új-angliai Massachusetts állam – ahol a legalacsonyabb, 7,1 százalékos az egészségbiztosítás nélküli népesség aránya – azt üzente a január közepi szenátorválasztással: azok, akiknek van biztosításuk, nem kérnek az egészségügy átfogó reformjából, még demokrata vezényléssel sem. Működni látszott a republikánus ellenérvkészlet, amelynek egyik eleme szerint az Obama javasolta reformmal a jelenleg biztosítottak csak rosszabbul járnának, elveszítenék orvosaikat, és valószínűleg új biztosítót kellene keresniük. A republikánusok azzal is igyekeznek kifogni a szelet a demokrata kormányzat vitorlájából, hogy azt hangoztatják: tulajdonképpen ők is meg akarják újítani a rendszert, de nem hirtelen, hanem lépésről lépésre, úgymond fájdalommentesen.
„Képesek vagyunk rá, képesek vagyunk rá” – ismételték a demokrata szavazók Obama fellépésekor, amikor kijelentette, eltökélt szándéka folytatni a küzdelmet az egészségügyi reformért, amely szerinte alapfeltétele a gazdaság hosszú távú egészségének is. „Befejezzük, amit elkezdtünk (...) nem adjuk fel, nem adom fel” – dörögte hallgatósága előtt. Az elmúlt egy év végtelennek tűnő pártküzdelmei után azonban már Obama sem lehet biztos abban, pontosan mire képes. Korábbi fő kampányígéretéről, a konzervatívok által hevesen ellenzett állami biztosító modelljéről például már szinte nem is esik szó, pedig sok demokrata párti szakértőnek meggyőződése, hogy enélkül csak felemásra sikeredhet bármilyen egészségügyi reform.
Az 1922-ben megjelent könyv már akkor is hiányt pótolt a szem fénytöréstanának összefoglalásában. A szemorvos a szemmel inkább mint szervvel szeretett...
A „Traumatológia Témakörök” sorozat 1993-ban indult az akkori Országos Traumatológiai Intézetben. A zsebkönyvek szerzői többnyire traumatológusok, akik a...
A könyv összegzi mindazon tapasztalatokat, amelyek az utóbbi évtizedek során felhalmozódtak a gyermekkor szemészeti betegségeinek ellátásában. A szakemberek...