Orvosok rangsorolták a pártok egészségügyi programjait
Egyik párt sem kapott jelest egészségügyből
Vasárnap arról is döntenek a választópolgárok, ki kap felhatalmazást arra, hogy megoldást találjon az egészségügy állapotára, amit a magyar lakosság az ország első számú problémájának tart, közli az MNO.
Az 1001 orvos hálapénz nélkül nevű csoport kilenc szempontból álló szisztéma alapján értékelte, hogy a nyilvánosan elérhető választási programok milyen módon nyúlnának az egészségügyi rendszer rendbetételéhez. Egyik párt sem kapott jelest, de van két jó program.
Jó:
A Momentum került az első helyre (55 pont).
Ez a párt osztotta meg legbővebben elképzeléseit a nyilvánossággal, övék az egyetlen program, amely valóban átfogó reformot vázol fel: belemenne orvosbárók és gazdasági körök sérelmét eredményező átalakításokba. Náluk jelenik meg leghitelesebben a minőségkontroll és az állampolgárok érdekeinek képviselete. Az 1001 orvos hálapénz nélkül fő kritikája a finanszírozási háttér gyengébb kidolgozottsága.
A színvonalas egészségügyi szakpolitikát folytató Jobbik programja (45 pont) kitér az összes fontos területre, koherens elképzelést mutat be, ugyanakkor gyengesége, hogy a lényegi strukturális változások konkrétumait kerüli. Erőssége, hogy a programon érződik, a párt merített a „valódi” betegek és egészségügyi dolgozók tapasztalataiból és véleményéből.
Közepes:
Az LMP programja (31 pont).
A legtöbb kritikus területet érinti, de felületes, a probléma megállapításán túl érdemi javaslatot sokszor nem tud felmutatni. A transzparencia és minőségkontroll az erőssége, a betegutak szervezése a gyengébb része az elképzelésnek – vélik az orvosok.
Gyenge:
A DK (32 pont).
Kifejezetten koherens finanszírozási elképzelést és struktúrát dolgozott ki, programja egészségügyi közgazdasági szemléletű. Ez a legnagyobb kritikája is, mert piaci eszközöknek veti alá a szakmai kérdéseket, illetve égető problémákat teljesen negligál, mintha gyakorló orvost nem kérdeztek volna meg a valóságról. Ez az egyik program, amiben a hálapénzt még csak említés szintjén sem találni.
Az MSZP-nek (20 pont) és az Együttnek (31 pont) van koherens egészségügyi háttérprogramja.
Ezek a Jobbikéval lennének egy szinten, de valamiért e pártok a nyilvánosságot nem tájékoztatják az elképzeléseikről. Például az MSZP hivatalos választási programjában csak másfél oldal szerepel az egészségügyről, jelentős része a jelenlegi helyzet bemutatásával foglalkozik.
A párt eljuttatott az 1001 orvos csoportjához egy részletesebb háttéranyagot is, ami megfelelő részletességgel mutatta meg az egészségügyi rendszer megreformálásával kapcsolatos elképzeléseiket. Sajnos azonban nem osztották meg a választóikkal. Az elemzők szerint az MSZP programjáról összességében elmondható, hogy számos, nagyon fontos célt megfogalmaz, a finanszírozás és a strukturális szempontok viszonylag egyértelműek. Ugyanakkor vannak olyan részterületek (például a munkaerőhiány rendezése, képzés, népegészségügy, állami és magán viszonya), ahol inkább csak gondolatokkal, mintsem konkrét gyakorlati megvalósítási tervvel találkoztak. Több területen kifejezetten hiányos a programjuk, az egészségügyi dolgozókat és az állampolgárok ennél átfogóbban kell informálni – figyelmeztet a szakértői csoport.
Elégtelen:
Objektív felmérések és a mindennapi tapasztalat is arról tanúskodik, hogy Magyarország egészségügyi rendszere, annak teljesítménye az Európai Unió sereghajtója lett.
A Fidesz (0 pont).
A kormánypárt mégsem tartotta fontosnak, hogy egészségügyi programot adjon választóinak – emlékeztetnek az 1001 orvos hálapénz nélkül csoport tagjai.