Kevesebb az új Alzheimer-kóros eset az USA-ban
A PharmaOnline szerint csökkenő trendet mutat az Alzheimer-kór incidenciája az Egyesült Államokban, bár a földrajzi területek közötti szórás igen jelentős.
Az Amerikai Geriátriai Társaság (American Geriatrics Society) a Journal of the American Geriatrics Society folyóiratban publikált cikkében arról számolt be, hogy az általuk felvételezett 2007-2014 közötti idősoron az újonnan Alzheimer-kórral diagnosztizált betegek folyamatos csökkenését figyelték meg, írja a lap.
A cikk rövid összefoglalója (abstract) az alábbi linken érhető el: Noam Y. Kirson et al, Temporal and Geographic Variation in the Incidence of Alzheimer's Disease Diagnosis in the US between 2007 and 2014, Journal of the American Geriatrics Society (2019).
A társaság az adatelemzés során a 65 évnél idősebb, Medicare által biztosított populációból egy 5%-os, véletlenszerűen vett minta adatait dolgozta fel (ez valamivel több, mint másfél millió embert jelent).
Korábbi, kisebb mintákon végzett vizsgálatok eredményei szerint a progresszív neurológiai betegség incidenciája csökkenő trendet mutat, és a mostani elemzés is igazolta ezeket. Míg 2007-ben a 65 év feletti populációban átlagosan 1,53%-os arányban diagnosztizáltak Alzheimer-kórt, 2014-ben ez a ráta 1,09%-ra csökkent. Ez igen örvendetes eredmény lenne, azonban nem hagyható figyelmen kívül az a tény, hogy az új diagnózisok száma földrajzi elhelyezkedést tekintve óriási szórást mutat, például vannak olyan régiók, ahol az incidencia megközelíti a 3%-ot.
A leginkább veszélyeztetettek a közép-nyugati és a déli államok (Mississippi, Arkansas, Tennessee és Texas) idős lakosai, ám a területi eltérés okait a statisztikai modellek egyelőre nem voltak képesek tisztázni. A kutatás másik fontos eredménye, hogy az incidencia legnagyobb növekedése nem ezekben a régiókban, hanem a nyugati államok (Minnesota, Washington, Oregon) kisebb lélekszámú, vidéki településein tapasztalható.