Csernobil üzenete a radiológia tükrében
Hány mellkasröntgennyi röntgensugárzás ér fel egy atomkatasztrófával? A kérdésre a Csernobil című sorozat nyomán a radiologia.hu keresi a választ.
Jelenlegi tudásunk szerint egy hagyományos CT vizsgálatból származó ionizáló sugárzás jelentette egészségügyi kockázat esetleges (nem mindegyik vizsgált személyt érinti egyenlő mértékben) és a kockázat egyenes arányban nő a vizsgálat során leadott sugárzással.
Mivel a nem megfelelően alkalmazott sugárzás káros az egészségre, az ionizáló sugárzással járó vizsgálatok európai, nemzeti és helyi szinten szigorúan szabályozottak. Európában az egészségügyi dolgozók által széles körben használt az a sugárvédelmi szabályzat, amely segít megvédeni a vizsgált személyeket az ionizáló sugárzás (f)okozta egészségügyi kockázatoktól.
A képalkotó diagnosztikában használt sugárvédelmi elvek:
- Indokoltság: minden sugárzással járó vizsgálatnak több előnnyel, mint káros hatással kell járnia a beteg számára.
- Optimizálás (leginkább kedvező megoldás biztosítása): minden sugárzással járó vizsgálat esetében a vizsgált személyt érő sugárzás mennyiségét (dózisát) olyan alacsonyra kell csökkenteni, ami az észszerűség mellett lehetséges.
Amikor a hagyományos CT vizsgálatok effektív dózisát összehasonlítjuk, hasznos, ha megadunk egy viszonyítási pontot. Egy általánosan elfogadott viszonyítási pont a természetes háttérsugárzás. A sugárzás a természetben is előfordul kozmikus sugárzás formájában, a talajban, az ételben és az emberi szervezetben.
A természetes háttérsugárzásból származó átlagos effektív dózis becsült értéke 2,4mSv évente. Megjegyzendő, hogy egyes földrajzi területeken lehetséges ettől az értéktől való eltérés.