Creutzfeldt-Jakob betegség: van már oltalom az agynak
Egy immunfehérje termelődésének gátlásával megelőzhető, hogy az idegsejteket pusztító, Creutzfeldt-Jakob betegséget (vCJD) okozó kóros prionfehérjék átterjedjenek az agyra - idézte skót kutatók felfedezését a BBC hírportálja.
A kóros prionfehérjék először a lépben, a nyirokmirigyekben és a mandulában halmozódnak fel - írja aportál - , majd innen terjednek át az agyba. Ennek következtében alakul ki a kergemarhakór emberi megfelelője, a vCJD.
Egy PrPC jelű immunfehérje termelődésének gátlásával az Edinburgh-i Egyetem Roslin Intézete kutatóinak sikerült megelőzniük a prionfehérjék terjedését. Eközben a PrPC-t előállító sejtek egyéb funkciói nem sérültek, a szervezet immunrendszere megfelelően működött - közölték a kutatók.
Megállapították, hogy a prionok akkor képesek az úgynevezett follikuláris dendritikus sejtek (FDC) felszínén sokszorozódni és továbbterjedni, amikor a sejtek gyártják az immunfehérjét. Amikor pedig megakadályozták, hogy a sejtek továbbítsák ezt az immunfehérjét, a prionok képtelenné váltak a sokszorozódásra, így az immunrendszer más sejtjei sikeresen pusztították el azokat.
A tanulmányt a PLoS Pathogens című folyóiratban ismertették részletesen.