hirdetés
2024. december. 23., hétfő - Viktória.

Az ÉFOSZ ellenzi a hamburgeradó bevezetését

Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ) konkrétan nem ismeri a kormány "hamburgeradó" néven ismertté vált elképzelését, de azt várja, hogy ebben a magyar élelmiszer-feldolgozó ágazat jövőjét befolyásoló kérdésben az érintettek bevonásával, valódi szakmai vitát és hatásvizsgálatokat követően szülessen döntés - közölte az ÉFOSZ.

Folláth Györgyné ügyvezető igazgató közleményében fontosnak tartja kihangsúlyozni, hogy a magyar élelmiszer-feldolgozók termékei a legszigorúbb hazai és uniós egészségügyi és élelmiszerbiztonsági jogszabályok betartásával jutnak el a fogyasztókhoz, így fogyasztásuk semmilyen egészségügyi kockázatot nem jelent.

Az ÉFOSZ-nál emlékeztetnek arra is: a kormány programja stratégiai célként jelöli meg az adócsökkentést, a fogyasztásbővítést, a termelő ágazatok támogatását, valamint a munkahelyteremtést. Egy esetleges élelmiszeripart érintő különadó egyértelműen ezen célok megvalósítása ellen hatna. Ez ugyanis a vállalatokat és a fogyasztókat terhelő indokolatlan adóemeléssel, illetve fogyasztói árnövekedéssel járna együtt, a kis- és közepes méretű vállalkozásokat ellehetetlenítené, munkahelyeket szüntetne meg.

A különadó emellett jelentősen rontaná az amúgy is komoly nehézségekkel küszködő magyar élelmiszeripari vállalkozások regionális versenyképességét, különös tekintettel arra, hogy Magyarországon az élelmiszerek általános forgalmi adója uniós szinten is a legmagasabbak közé tartozik.

Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége meggyőződése szerint a tervezett intézkedések nemzetgazdasági és egészségpolitikai haszna nem állna arányban az érintett vállalkozásokra és a fogyasztókra rótt terhekkel, különös tekintettel a végrehajtás és az ellenőrzés adminisztráció és költség-igényére - tartalmazza a közlemény.

A Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület júniuban nyilvánosságra hozott 18 pontos akcióterv javaslatának egyik pontja volt az alkoholra, dohányra, csipszre, hamburgerre és szénsavas üdítőitalokra kivetett egészségügyi hozzájárulás: kiszerelési egységenként 10.- forint, amelytől évente 100 millárd forintos bevételt remélnek.

A HírTV-n a nemzetgazdasági államtitkár, Cséfalvay Zoltán megerősítette, hogy bevezetik a hamburgeradót - arról azonban még nem nyilatkozott, hogy milyen termékekre vonatkozik majd az új közteher, és mikortól lép életbe az intézkedés.

Orbán Viktor hétfői napirend előtti felszólalásában azt mondta, aki egészségtelenül él, annak jobban hozzá kell járulnia az egészségügyi rendszer fenntartásához.

Ha bizonyos terméknek kimutathatóan egészségkárosító hatása van, amelyek kórházi kezelést vonhatnak maguk után, és ezt a társadalom fizeti, az a terhek nem egyenlő megosztása. Nyilvánvaló, hogy aki ezeket a termékeket fogyasztja, annak a rizikót is vállalnia kell - mondta a hírTV-nek Cséfalvay Zoltán nemzetgazdasági államtitkár."

(forrás: MedicalOnline, MTI)

Könyveink