hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.

Akiket nem soroltak át, hóközi kifizetéssel kapják meg az emelt bért

Ónodi-Szűcs Zoltán ismét bejelentette, hogy októbertől magasabb fizetést kapnak az egészségügyi dolgozók. Az államtitkár mai sajtótájékoztatóján azt mondta, a napokban kapják kézhez az emelt bért az egészségügyiek.

Az érdekképviseletekkel és a kamarákkal folytatott kormányzati tárgyalások eredményeként a szakorvosok és szakgyógyszerészek alapbére kettő, a szakdolgozóké pedig négy ütemben emelkedik – emlékeztetett Ónodi-Szűcs Zoltán az egészségügyért felelős államtitkár Kistarcsán, a Pest Megyei Flór Ferenc Kórházban tartott sajtótájékoztatón az MTI beszámolója szerint.

 A több mint 97 ezer egészségügyi munkavállalót érintő béremeléssel kapcsolatban az államtitkár közölte azt is, közülük körülbelül hétezer dolgozó átsorolása nem történt meg szeptember 30-ig, így ők a későbbi korrekció után, hóközi utalással kaphatják meg emelt bérüket. A szeptemberi béremelés, a mozgóbér-különbözet, valamint a kapcsolódó közterhek költsége valamivel több mint 6 milliárd forint, a béremelésre erre az évre 19,2 milliárd forint a fedezet. Jövőre erre több mint 80 milliárd áll rendelkezésre.

A szakorvosok, gyógyszerészek alapbére szeptember 1-jével 107 ezer forinttal emelkedik, majd a jövő év november 1-jével további 100 ezer forinttal. A szakdolgozók alapbére átlagosan szeptember 1-jével 26,5 százalékkal, majd a jövő év novemberében 12 százalékkal, 2018-2019-ben további 8-8 százalékkal nő. Az alapbérrel a mozgóbérelemek is emelkednek az egészségügyben – emelte ki az államtitkár.

A béremelés mértékét adó rendelkezés átmeneti, a jövő év január 1-jével ugyanis törvény szerinti bértáblában fog megjelenni – mondta Mészáros János, az egészségügyi ellátórendszer működtetéséért felelős helyettes államtitkár. Példaként egy egyetemről frissen kikerült orvosnak – aki most kezdi szakorvosi képzését és még hiányszakmát is választott – az alapbére a hiányszakmás ösztöndíjjal együtt 355.320 forint lehet. Egy frissen végzett szakorvos pedig 354.820 forintos alapbérrel számolhat. Az a szakdolgozó, aki most kezd el dolgozni és a legalacsonyabb képzettségi szinten van, 117.660 forintos alapbérre számíthat, de például egy 16 éve a pályán lévő aneszteziológiai asszisztens alapbére 182.548 forintról indul.

Mészáros János kitért a gyógyszerészek, szakgyógyszerészek helyzetére, akik a jövőben az orvosi bértábla alá kerülnek, valamint azon egyetemi, főiskolai végzettséggel rendelkező munkavállalók esetére, akik egészségügyi szakirányú végzettséggel bírnak, az ő besorolásuk szintén az orvosi bértábla alá, illetve főiskolai végzettség esetén szakdolgozói bértábla alá fog esni.

A Pest Megyei Flór Ferenc Kórház számait ismertetve Trombitás Zoltán, az intézmény főigazgatója elmondta, a szeptember 1-jei béremelés 717 embert érint, az orvosok esetében a kórházban a béremelés átlagosan 40 százalékos, gyógyszerészek esetében 30 százalékos, míg a szakdolgozók esetében 25 százalékos, ami megegyezik az átlagos béremelés mértékével.

A főigazgató elmondta, a 2012-ben kezdődött béremelést is figyelembe véve a mostani emeléssel a kórházban dolgozó orvosok fizetése 208 százalék lett, a gyógyszerészeké 175 százalékra nőtt, a szakdolgozóké pedig 55 százalékkal emelkedett.

(forrás: MTI)

Könyveink