hirdetés
2024. november. 05., kedd - Imre.

A szakma megértő

A szakmában megértik az orvosok kezdeményezését, amelynek célja a béremelés kikényszerítése - erről a kórházszövetség és az orvosi kamara elnöke nyilatkozott.

Az egészségügyben már széles körben ismert, hogy egyes orvosok azt tervezik: ügyvédi letétbe helyezik a felmondásukat, amelyet akkor "aktiválnak", ha december végéig nem születik megállapodás a bérek emeléséről.

A Magyar Nemzet pénteken számolt be arról: az orvosok körében elindult egy szerveződés, hogy markáns lépéssel kényszerítsék a kormányt a bérek emelésére, s az akciónak tömeges felmondás lehet az eredménye.

Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke azt mondta: hivatalos bejelentés még nem történt, de informálisan már értesültek arról, hogy Magyarországon kibontakozóban van egy ilyen kezdeményezés. Arról viszont, hogy ez jelenleg milyen fázisban van, nincs tudomása. Hozzátette, hogy Csehországban sikeres volt egy ilyen megmozdulás, így nem csodálkozik azon, hogy a csehek sikerén a magyar orvosok is felbuzdultak.

Mint mondta, elhiszik, hogy az egészségügyi államtitkárság mindent megtesz annak érdekében, hogy a vállalásainak megfelelően többletforrás kerüljön az egészségügybe, ennek ellenére a konvergenciaprogramban meghirdetett elvonásokon felül további elvonások várhatóak az egészségügyben. Ez egyebek mellett azt jelenti, hogy a következő időszakban béremelésre, bérrendezésre biztosan nincs lehetőség, miközben az Európai Unióban nagyon aktív toborzás folyik az egészségügyi dolgozók körében.

Rácz Jenő kiemelte: az egészségügyi humánerőforrás helyzete olyan, hogy már jelenleg is több helyen problémát jelent az ügyelet biztosítása, egyes helyeken a kötelező ellátás biztosítása is. Mint mondta, olyan osztályokról is tudnak, ahol a működési engedélyt átmenetileg fel kellett függeszteni a személyzet hiánya miatt.

"Kritikussá vált a helyzet" - fogalmazott a kórházszövetség elnöke, hozzátéve: megérti a munkavállalókat is, de nekik mint munkáltatóknak az az érdekük, hogy foglalkoztassák a dolgozókat, különben a rájuk rótt ellátási kötelezettségeket nem tudják teljesíteni.

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke úgy fogalmazott: "szomorú, hogy idáig jutottunk". Megjegyezte, ő is teljes mértékben megérti a kollégákat, mivel a jelenlegi helyzetben már ígéretek sincsenek arra vonatkozóan, hogy méltóbb bért kapjanak az orvosok.

A MOK elnöke azt mondta, hogy hivatalosan még sem őt, sem a kamarát nem keresték meg ez ügyben, de már találkozott ilyen jellegű e-mailekkel, amelyek a dolgozók között keringenek. Ha a kezdeményezés igaz, a kamara annyit tehet, hogy készen áll az érdekvédelmi tárgyalásokra - tette hozzá Éger István.

A Változás előtt az egészségügy című csütörtöki, budapesti konferencián is arra figyelmeztettek a szakma képviselői, hogy az orvosok egyre elégedetlenebbek, az egészségügyben a feszültség kezelhetetlenné vált. Ha nem sikerül megfordítani az orvosok elvándorlásának tendenciáját, már jövőre sem lesz elég orvos, 2013 végére pedig akkora lehet a hiány, hogy működésképtelenné válik az egészségügy.

Papp Magor, a Magyar Rezidensszövetség elnöke a rendezvényen arról beszélt, hogy az orvosok körében eddig soha nem látott mértékű az elkeseredettség, de emellett az elszántság is. Mint mondta, folyamatosan egyeztetnek, igyekeznek felmérni a kitörési pontokat.keretrendszert, amelyben működőképes tud maradni a magyar egészségügy. A migrációs kutatások azt mutatják, hogy a nyugati bérek negyede, ötöde segítene Magyarországon tartani az orvosokat - tette hozzá.

(forrás: MTI)

Könyveink