Az uretán
A legnagyobb magyarországi gyógyszerbiztonságossági blamázs
A valsartan-ügy vélhetően eltörpül az uretán gyógyászati alkalmazásának magyarországi történetéhez képest, amelyről ezidáig senki sem írt, senki semmilyen becslést-számítást a következménmyeiről nem tett közzé. A témában dr. Dobson Szabolcs a PharmaOnline-nak írta az első közleményt.
Előszó
Számos valsartan hatóanyagú készítmény közelmúltbeli Európa-szerte és a világ más régióiban történt kivonása az N.N-nitrozo-dimetilamin (NDMA) szennyezés jelenléte miatt nagy hullámokat vetett mind a betegek, mind a szakemberek részéről, sőt mi több, meghökkentő és hozzá nem értésről tanúskodó módon még magyar ügyészségi vizsgálat is indult az ügyben.
Ebből az apropóból írtam az alábbi cikket, hogy gyógyszerésztörténészként emlékeztessek mindenkit: a fenti eset vélhetően eltörpül az uretán gyógyászati alkalmazásának magyarországi történetéhez képest, amelyről ezidáig senki sem írt, senki semmilyen becslést-számítást a következménmyeiről nem tett közzé. A témában ez az első közlemény, de remélhetően nem az utolsó, mert a potenciális következmények jelenleg is aktuálisak.
Az uretán a magyar gyógyszerpiacon
Az uretán, más néven etil-karbamát viszonylag egyszerű molekula. Szerkezeti képletét az 1. ábra mutatja.
1. ábra: Az uretán szerkezeti képlete
Az uretánt a gyógyszeres terápiában enyhe altató hatása miatt, egyes hemato-onkológiai betgegségek kezelésére, valamint ko-szolvensként, vízben rosszul oldódó hatóanyagok oldékonyságának fokozására használták.
Magyarországon az uretán terápiás alkalmazása már a XIX. század végén elkezdődött. Témánk szempontjából a legfontosabb az, hogy a népszerű Demalgonil cseppek és a Demalgonil injekció (Chinoin) összetevőjeként is szerepelt (lásd lentebb, a 2. ábrát).
Mindkét gyógyszert 1933-ban törzskönyvezték (a Demalgonil cseppek törzskönyvi száma TSZ: 1319, míg az injekcióé TSZ: 1320 volt).
A Demalgonil injekció volt az első ópiátot nem tartalmazó parenterális fájdalomcsillapító a hazai piacon.
A két termék hatóanyag összetétele nem változott az évtizedek során (1).
2. ábra: A Demalgonil injekció II. Világháború előtti csomagolása (Révész Miklós felvétele)
2010. 12. 31-i dátummal törölték őket, azaz 77 éven át voltak forgalomban hazánkban.
Az 1. táblázat ismerteti a Demalgonil cseppek és injekció hatóanyag összetételét, kiemelve az uretánt.
1. táblázat: A Demalgonil cseppek és injekció hatóanyag összetétele, különös tekintettel az uretánra, az alkalmazási előírás alapján számított napi uretán felnőtt expozícióra mcg/g-ban és BLDL-ben kifejezve
Gyógyszerformák (mindkettőben 30 mg/ml allobarbitál és 200 mg/ml aminofenazon) |
Uretán/ml |
Napi felnőtt összdózis |
Napi uretán-expozíció 70 ttkg felnőtt esetében (mcg/g) Számítás alapja: 1 ml = 20 csepp) |
Az uretán BLDL-ben* kifejezett napi uretán expozíció (Uretán BLDL: 0,3 mg/kg) |
Demalgonil csepp (15 ml) |
300 mg |
30-60 csepp x 3-4 alkalom |
19,28 mcg/g – 51,43 mcg/g |
A BLDL 64,26 - 171,43-szerese |
Demalgonil injekció (2 ml) |
300 mg |
1x1 im. vagy 1-2x iv. |
8,57 mcg/g – 17,14 mcg/g |
A BLDL 28,56 - 57,13-szorosa |
*Uretán BMD = benchmark dózisszint, az alveolaris és a bronchalis carcinoma incidenciájának 10%-os emelkedése alapján hím és nőstény egereken. Ennek értéke uretán esetén 0,3 mc/g = 0,3 mg/kg.
Meg kell jegyezni, hogy a II. Világháború után, a szocialista időszak elején, 1952-ben az uretán több készítményben szerepelt (2):
- Chininum hydrochloricum 15%+ Urethanum 15% (Kőbányai)
- Hypadonin infúzió (Debreceni Gyógyszergyár)
- Neo-troparin injekció (Chinoin)
- Perparin injekció (Chinoin)
- Sevenal injekció (Chinoin)
- Urethan tabletta (Kőbányai)
Ebből a szocialista időszak végére (1988) már csak a Sevenal injekció és a Demalgonil készítmények maradtak (3), ám a rendszerváltást követően az OGYI engedélyezte még az uretánt szintén tartalmazó Steralgin injekciót és Sudelol oldatot is (4).
Jelenleg már nics uretánt tartalmazó gyógyszer a magyarországon engedélyezett készítmények között.
Az uretán rákkeltő hatása
Az uretán karcinogén hatását állatokon elsőként 1943-ban közölték amerikai kutatók (12).
1950-ben magyar már nyelvű szakcikkben is ismert információként tárgyalták az uretán daganatkeltő hatását (5).
A továbbiakban, a magyar orvosi szaksajtó az evidencia szintjén említette ugyanezt (6, 7, 8).
Experimentális kutatások is történtek hazánkban ezen a téren (9, 10).
1988-ban a „Csökkentik az amerikai borok uretántartalmát” című cikkében már a Világgazdaság című gazdasági lap (egy laikus orgánum!!!) is írt az uretán karcinogén hatásáról (11).
A külföldi szakirodalom számos alkalommal tárgyalta az uretán karcinogén hatásáát. Amint a fentiekből látjuk, a magyar szakemberek egy része ezeket a közleményeket ismerte és ismertette a hazai szaksajtóban.
Csak egy fontos külföldi példát említek: Japánban 1950-1975 között több gyógyszerben szerepelt uretán ko-szolvensként, és 1975-ben Nomura T. már figyelmeztetett ennek potenciális karcinogenitási kockázataira (12).
Japánban a karcinogenitás kockázata miatt ugyanabban az évben, vagyis 1975-ben betiltották az uretán alkalmazását (13).
Az uretán a jelenlegi karcinogenitási besorolás szerint genotoxikus, küszöbérték nélküli karcinogén (14). Amennyiben az anyag küszöbérték nélküli hatásmechanizmus révén fejti ki hatását (pl. a genotoxikus rákkeltő anyagok), elvileg az expozíció minden szintje kockázatot rejt magában, így nem állapítható meg hatásmentes dózis.
A kérdőjelek
A magyar lakosság gyógyszer-eredetű uretán expozíciójának és karcinogenitási kockázat-többletének megbecslése nem tárgya a jelen történeti cikknek. Felvethetjük azonban, hogy Magyarországon az uretán jelentette a lakosság leghosszabb és legnagyobb tömegű iatrogén genotoxikus karcinogén expozícióját.
Jelen írás nem végső, összefoglaló közlemény kíván lenni, hanem sokkal inkább megválaszolandó kérdések első felvetője:
- Hogyan fordulhatott elő, hogy a gyógyszerengedélyezésért felelős mindenkori magyar hatóságok nem tettek lépéseket az uretán gyógyszerekben történő alkalmazásának betiltására?
- Tudtak-e a nemzetközi és a hazai szakirodalomban az uretán állatokon kimutatott karcinogén hatásáról, különös tekintettel a Japánban végrehajtott 1975-ös betiltásra?
- Miként fordulhatott elő, hogy a hazai orvosi szakma nem jelezte a törzskönyvezési hatóság felé az uretán karcinogenitási kockázatát?
- Miként fordulhatott elő, hogy a Chinoin orvostudományi vezetői negligálták a vonatkozó szakirodalmat és nem tájékoztatták a magyar gyógyszerhatóságot?
- Miként fordulhatott elő, hogy már a rendszerváltást követően, új törzskönyvezésű gyógyszereknél is engedte az Országos Gyógyszerészeti Intézet az uretán használatát?
Mivel azok az emberek, akiket a magyar hatóságok engedélyével gyógyszer-eredetű uretán-expozíciónak tettek ki évtizedeken át, itt élnek közöttünk, és a karcinogén hatás kockázattöblete még jelentkezhet körükben, ezt a témát nem lehet lezártnak tekinteni és mindenképpen kivizsgálást igényelne.
Hivatkozások
1. Gyógyszerkészítmények III. hivatalos jegyzéke – (M.Királyi Orsz. Közegészségügyi Intézet, 1943). www.gyogyszeresztortenet.hu
2. Tájékoztató a gyógyszerkészítmények rendelésére – I. kiadás – (Egészségügyi Kiadó, 1952). www.gyogyszeresztortenet.hu
3. Útmutató a gyógyszerkészítmények rendelésére – 3., átdolgozott kiadás (OGYI, 1988)
4. Gyógyszer vademecum – 2. kötet (OGYI, 1996). www.gyogyszeresztortenet.hu
5. Szám I, Hankovszki M.: Kombinált ingerek hatása a tumorkeletkezésre. Orvosi Hetilap 91 (16), 481-484 (1950)
6. Németh, L.: Folyóirat-referátum - A kémiai carcinogenesis története. Shimkin, M. В., V. A. Triolo. Progr. Exp. Tumor Rés. 1969, 11: 1—20. Orvosi Hetilap 111 (23), 1367 (1970)
7. Juhász J.: A környezeti és foglalkozási rák kérdésének mai állása: eredmények és kilátások. Orvosi Hetilap 114 (22), 1275-1281 (1973)
8. Czeizel E.: Az Európai Teratológus Társaság III. Konferenciája. Helsinki, 1974. június 3—6. Orvosi Hetilap 116 (1), 31-32 (1975)
9. Bóján F, Dauda Gy: Az uretán carcinogen hatásának tanulmányozása. I. Lati: CFLP egér-állomány és más törzsek fogékonysága az uretán carcinogén hatásával szemben. Magyar Onkológia 4 (1976)
10. Bóján F.: Az uretán carcinogén hatásának tanulmányozása II. Az életkor és a kezelési mód szerepe az uretán carcinogen hatásában. Magyar Onmkológia 4 (1977)
11. Csökkentik az amerikai borok uretántartalmát. Világgazdaság, 1988 január 28, 8. oldal.
12. Nomura T: Urethan (Ethyl Carbamate) as a Cosolvent of Drugs Commonly Used Parenterally in Humans. Cancer Research 35, 2895-2899, October 1975
13. Miller JA. The need for epidemiological studies of the medical exposures of Japanese patients to the carcinogen ethyl carbamate (urethane) from 1950 to 1975. Jpn J Cancer Res. 1991 Dec;82(12):1323-4.
14. European Commission: Recommendation from the Scientific Committee on Occupational Exposure Limits for Ethyl Carbamate [Urethane]. SCOEL/SUM/172, March 2012.