hirdetés
2024. július. 03., szerda - Kornél, Soma.
hirdetés

Egészségpolitika

A klinikák lázadása

Négy egyetem klinikái kijelentették, hogy ezentúl kizárólag a területileg hozzájuk tartozó betegeket hajlandók fogadni. Forráskivonásokat panaszolnak, noha 2009-ben jóval több pénzt kaptak, mint korábban.

Az Egyetemi Klinikák Szövetségének állásfoglalása a betegellátás biztosítása érdekében

Az Egyetemi Klinikák Szövetsége aggodalmának ad hangot az egészségügyben bekövetkezett finanszírozási változás várható következményei miatt. A Kórházszövetség értékeléséhez csatlakozva az alábbiakat állapítjuk meg:

- Az áprilisi finanszírozás alapján láthatóvá vált, hogy a rendelkezésre álló pénzből, a növekvő költségek mellett az egyetemi klinikák sem tudják biztosítani a megfelelő színvonalú egészségügyi ellátást.
- Nem tudjuk vállalni a progresszív ellátók szerepét. A jövőben nem vagyunk képesek  fogadni azon betegeket, akiknek a területi ellátási elv alapján az adott szakmában nem az egyetemi klinikák a súlyponti kórházuk. 
- A 2009 első félévének adatai alapján állítjuk, hogy az egyetemi klinikákon tapasztalható, 2008 áprilisához viszonyított, 10%-ot meghaladó teljesítmény növekedése az egészségügyi ellátórendszer reformját követő folyamatos változás eredménye, és nem a teljesítményoptimalizálás következménye.
 
Tiltakozunk tehát minden olyan kinyilatkoztatás ellen, amely egyértelműen a szolgáltatók felelőtlenségét és önös érdekeinek érvényesítését teszi felelőssé a lebegtetett pont forint értékének jelenlegi állása miatt. Tiltakozunk minden olyan kijelentés ellen, amely egy-egy kiragadott példa alapján kizárólag a lényegről való figyelemelterelés céljából születik. 

Nyomatékkal kijelentjük, hogy a várhatóan bekövetkező intézményi fizetési nehézségekért – esetleges csődért – sem az egyetemi klinikák vezetői, sem pedig a betegellátásban közvetlenül résztvevők felelősséget nem vállalnak.  

Támogatunk minden szakmai egyeztetést, amely a problémákra valódi megoldások kidolgozásával, a progresszív ellátás elismerésével reagál, és az alábbi intézkedések azonnali bevezetését biztosítja: 

- Megszünteti a folyamatos forráskivonást az E-alapból, és új források bevonásával az egészségügy fenntartható működését, és a progresszív ellátók technológiai fejlődését biztosítja
- Elismeri a lakosság egészségügyre háruló szükségletét, és a szociális problémák megoldását a szociális szférában biztosítja
- Csak az indokolatlan teljesítménynövekedést nem ismeri el
- Segíti az egészségügyi humánerőforrás biztosítását: a nyugdíjellátásról szóló törvény módosításával, a középiskolai képzés visszaállításával, megfelelő bérezéssel, a rezidensképzés rendszerének felülbírálatával.

Egyetemi Klinikák Szövetsége

Az Egészségügyi Minisztérium válaszul közölte, hogy nem történt forráskivonás, sőt: 2009 első félévében az orvosi egyetemek 4,1 milliárd forinttal többet kaptak, mint 2008 megfelelő időszakában.

Székely Tamás egészségügyi miniszter korábban többször hangoztatta, elrendelte a 110 százalék felett teljesítő kórházak ellenőrzését, amelytől azt várja, hogy a teljesítményeket a valóságnak megfelelően jelentsék az intézmények. Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke korábban szintén azt hangsúlyozta, nincs extrém teljesítménynövekedés. Mint mondta, vannak intézetek – az úgynevezett top 15, jellemzően a legnagyobb egészségügyi intézmények, megyei kórházak, egyetemek – melyeknél túlteljesítés tapasztalható. Ennek azonban az az oka, hogy ezek az intézetek nem tudják már elküldeni a betegeket. Míg a kisebbek szabályozhatják a betegforgalmat, a nagyobbaknak el kell látniuk a jelentkező betegeket.

Forrás: Sajtóközlemény; MTI

cimkék

Könyveink