A glikánok és a vérlemezkék glikozilációja: a legújabb ismeretek alkalmazása a transzfuziológiában
Célkitűzés
A vérlemezke-készítményeket szobahőmérsékleten tárolják, mert a transzfúzió után a hűtve tárolt thrombocyták gyorsan eliminálódnak a keringésből. Újabb adatok szerint a glikánok alapvető szerepet játszanak e folyamatban. Az alábbi összefoglaló szerzői a thrombocyta glikánokra vonatkozó legújabb ismereteit tekintik át, és foglalkoznak a tárolt thrombocyták működőképességének javításában a glikoziláció potenciális lehetőségével is.
Újabb eredmények
A hűtött thrombocyták eliminációját részben az okozza, hogy a májban található, aMb2 lektin receptorok felismerik a vérlemezkék sejtfelszíni glikoproteinek csoportokba rendeződött b-N-acetil-glükózamin oldalláncait. A felszínre került b-N-acetil-glükózamincsoportok lefedése enzimatikus galaktozilálással helyreállítja a rövid ideig hűtött egér vérlemezkék élettartamát a keringésben. Mindez új lehetőséget jelent a vérlemezkék hűtve tárolására, azonban újabb vizsgálatok szerint a galaktozilálás nem hatékony a tartósan alacsony hőmérsékleten tárolt vérlemezkék életképességének helyreállításában. További adatok szerint a rövid, illetve a hosszú ideig hűtve tárolt vérlemezkék eliminálásáért eltérő szénhidrátfüggő mechanizmusok felelősek.
Összegzés
A thrombocyta-készítmények szobahőmérsékleten történő tárolása növeli a transzfúzió következtében fellépő szepszis kockázatát, valamint felgyorsítja a vérlemezkék működőképességének romlását és lerövidíti élettartamukat. Az újabb kísérleti eredmények alapján a thrombocyták glikozilációjának szabályozása lehetővé teszi a hűtve tárolást és szignifikánsan javítja a vérlemezke-készítmények minőségét.
Kulcsszavak
Clearance, hűtve tárolás, glikánok, glikoziltranszferáz, thrombocyták
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!