hirdetés
hirdetés

Edoardo G. Giannini és Vincenzo Savarino cikkei

  #1
2008-12-01 00:00:00

  Célkitűzés
  Az alábbi összefoglaló célkitűzése a krónikus májbetegségben szenvedők thrombocytopeniájának kialakulási mechanizmusával és kezelésével kapcsolatos újabb irodalmi adatok áttekintése.

  Újabb eredmények
  Bár krónikus vírusos májbetegségekben viszonylag gyakran figyelhetők meg thrombocyta- ellenes antitestek, az antitestek szerepe mégis kisebb jelentőségű a thrombocytopenia kialakulásában, és a háttérben zajló májbetegség antivirális kezelése sem befolyásolja érdemben az antitestek prevalenciáját. A májbetegségekhez társuló véralvadási zavarok tanulmányozása során keletkezett eredmények klinikai orientációjú (transzlációs) újraelemzése során kiderült, hogy a koagulációs eltérések javulhatnak a thrombocytopenia kezelésével. A splenectomia és a parciális lépembolizáció napjainkban is a thrombocytopenia terápiás alternatíváját jelentik. Ami az utóbbi módszert illeti, a megfelelő betegválasztás alapvető jelentőségű, és a beavatkozás sikere nagyrészt thrombopoetin-függő mechanizmusokon alapul. A thrombopoetikus aktivitású eltrombopag ígéretes sejtképződést serkentő készítmény, amely biztonságos módon növeli a thrombocyta-számot vírusos májbetegségekben, és lehetővé teszi az antivirális kezelés megkezdését.

  Összegzés
  A májbetegségekhez társuló thrombocytopenia patomechanizmusának jobb megismerése érdekes klinikai következtetésekkel jár. Bár a thrombocytopenia kezelésének újabb lehetőségei igen ígéretesek, mégsem tisztázott, hogy vajon az eltérés korrekciójára irányuló terápia segítséget jelent-e a májbetegségekhez társuló véralvadási zavarok enyhítésében.

  Kulcsszavak
  Krónikus májbetegség, cirrhosis, hepatitis C vírus, hypersplenia, interferon, thrombocyta- ellenes antitest, thrombocytopenia

hirdetés
hirdetés
hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.