Jelentést írt az alapvető jogok biztosa a műtők hőmérsékletéről
Tavalyelőtt nagy port vert fel a klimatizálás hiánya a műtőkben, amiről elkészült az alapvető jogok biztosának jelentése, írja a Munkaegészségügy.hu.
- Ficzere: Ha elfogy az előirányzat, állítsuk le a betegellátást?
- Műtői klímabaj: rosszul lett egy orvos (Cáfol az egyetem)
- Kormányinfó: klímák, átszervezések, rezsiutalványok
- Ájuló orvosok, izzadó szikék
- Vis major keretből is rendezhető a kórházi klímahelyzet
- A betegbiztonság érdekében kellene rendezni a klimatizálást
- Gulyás: Elfogadhatatlanok a klíma nélküli műtők
- Így (nem) hűtenek a kórházakban
A jelentés legfontosabb megállapítása az, hogy a vizsgált egészségügyi ellátási körülmények a felhívott alapjogok tekintetében visszásság veszélyét idézik elő a számonkérhető szabályozás, valamint az annak érvényesülését biztosító ellenőrzés hiánya miatt – emeli ki a Munkaegészségügy.hu.
Ezért Kozma Ákos, az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala vezetője az alábbi intézkedéseket tette:
Felkérem
a) az emberi erőforrások miniszterét, hogy fontolja meg, a (COVID-19 világjárvány tapasztalatai alapján is) megfelelő klíma és légcserélő berendezés szerepeltetését a műtőegység tárgyi feltételei között az egészségügyi szolgáltatások nyújtásához szükséges szakmai minimumfeltételekről szóló 60/2003. (X. 20.) ESzCsM rendeletben.
b) az innovációért és technológiáért felelős minisztert, hogy fontolja meg a munkavédelmi jogszabályokban annak konkrét meghatározását (az országos tisztifőorvos műtéti sebfertőzés megelőzéséről szóló módszertani levelének szakmai tartalmára is tekintettel), hogy milyen környezeti határértékek esetén kell a munkavégzést felfüggeszteni a műtőegységekben.
Felkérem
a) az innovációért és technológiáért felelős minisztert, hogy munkavédelmi ellenőrzéseik során, különösen a nyári időszakban, fordítsanak hangsúlyt a műtők hőmérsékletének ellenőrzésére.
b) az emberi erőforrások miniszterét, hogy az állami fenntartású fekvőbeteggyógyintézetek műtőegységeinek klíma és légcserélő berendezései megfelelőségének felmérését követően – a megfelelő fedezet rendelkezésre bocsátása mellett – kezdjék meg az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek biztosítására képes, a betegbiztonságot is szem előtt tartó berendezések beüzemelését;
c) a SE vezetését, hogy a jövőben az ideális munkakörülmények meglétét folyamatosan ellenőrizze, és amennyiben a munkavédelmi szabályokban rögzített elvárások nem teljesülnek, úgy az egészségügyi szolgáltatókra vonatkozó külön munkavédelmi előírások hiányában is, a lehetséges következmények gondos mérlegelésével járjanak el.
A teljes jelentés letölthető a Munkaegészségügy.hu portálon.