Virtuális endoszkóp
Cső helyett kapszula
Az endoszkópos eljárások gyors fejlődése akár az eredeti ötlet lényegét, a betegbe bevezetett csövet is feleslegessé teheti – ígérik a közelmúlt fejlesztési eredményei. A virtuális endoszkópiának csak annyi köze van az endoszkóphoz, hogy a vizsgáló a monitoron endoszkópos felvételhez hasonló képet lát, ugyanis a vizsgálat egy jó felbontású CT és egy fejlett grafikai szoftver segítségével történik.
A CT-felvételekből a számítógép megalkotja a bél belső felületének háromdimenziós képét, amelyet a vizsgáló a képernyőn megtekinthet. Az eljárás majdnem olyan jó minőségű képet szolgáltat, mint a „valódi” endoszkópia, miközben megkíméli a beteget a cső bevezetésének kellemetlenségétől és kockázatától. A virtuális endoszkópia a bélcsatornán kívül a légutak és elméletileg bármelyik üreges szerv vizsgálatára alkalmas. A vastagbél vizsgálatánál az erélyes hashajtástól és a bél levegővel történő felfújásától így sem menekülhetnek meg a betegek mindaddig, amíg ki nem fejlesztenek egy olyan kontrasztanyagot, amelynek segítségével a számítógép el tudja különíteni a bélsarat a szövetektől.
A kapszula-endoszkópia során a beteg egy pohár vízzel lenyel egy kis kapszulába zárt kamerát.
A kapszulához tartozó adóberendezés fantasztikus képeket közvetít a bélcsatorna belsejéről. A 11x30 milliméter méretű berendezés kamerát, fényforrást, elemet és adóantennát foglal magában. Az elem nyolcórás életideje alatt 50 000 képet küld a vevőkészülékhez, amelyet a beteg az övére csatolhat. Az ebben tárolt adatokat az orvos számítógép támogatásával értékelheti. A kapszula lenyelése nem okoz fájdalmat, ezenkívül lényeges, hogy eljut a vékonybél disztális részébe is.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!