hirdetés
2024. május. 03., péntek - Tímea, Irma.

Egészségpolitika

Új orvosságok a tb-listán

Átlagosan 3 százalékkal csökkent január elsejétől 338 orvosság ára, ugyanakkor 417 készítmény térítési díja átlagosan 1,9 százalékkal lett több.
A csökkentett árúak között fájdalomcsillapítók, antihisztaminok, gombaellenes és bőrgyógyászati készítmények, antibiotikumok, csontbetegségekre való orvosságok vannak.

Az OEP gyógyszerlistája elsejétől 23 új termékkel bővült. Az újonnan tb-listára kerültek között vannak a Parkinson-kór, a cukorbetegség, a glaukóma, illetve a hangulatzavarok kezelésére alkalmas szerek.
 
A generikusok árversenyének 2007-es bevezetése jelentős megtakarítással járt a biztosító kasszájában. Kezdetben átlagosan 23–25 százalékkal esett több száz gyógyszer ára, ám tavaly már csak 737 orvosságé mérséklődött, átlagosan 7,5 százalékkal. Úgy tűnik, a gyógyszercégeknek már nem éri meg tovább csökkenteni az áraikat, inkább kérik a készítmények tb-listáról való törlését.
 
Ezzel együtt az idén számos új generikum kerül piacra, hiszen originális változatuk szabadalmi védettsége lejár. Emiatt döntött úgy a kormány – illetve erősítette meg a döntést december közepén a parlament –, hogy új lehetőséget keres. Az úgynevezett salátatörvény részeként nemzetközi referenciaárat vezettek be. E szerint egy-egy generikus gyógyszerhatóanyag-csoportban az öt legolcsóbb európai uniós árhoz viszonyítják a hazai árakat. Ha ez utóbbiak 40 százalékkal meghaladják a nemzetközi átlagárat, úgy a biztosító megvonja tőlük a támogatást. Ettől árcsökkentést remél a tb, ám a hazai gyártók attól tartanak, veszélybe kerülnek az exportárak. A Világgazdaság úgy tudja: mivel nem készültek el a részletes szabályok, ez az intézkedés csak ez év közepén léphet hatályba.
 
Arról is döntött a parlament, hogy egyszerűsítik az egyedi méltányosság alapján igényelhető gyógyszerhez jutást. A gyártók kérhetik a készítményük rendes támogatási rendszerbe történő bekerülését.
 
Még nincs végleges zárszámadás, de az előzetes számítások szerint körülbelül 14–15 milliárd forintos megtakarítás várható a múlt évi, 300 milliárdos gyógyszerkasszában – mondta a Világgazdaságnak korábban Molnár Márk, az OEP ártámogatási főosztályának vezetője. A gyártók 12 százalékos különadója ugyanis a tervezett 40 milliárd forintnál 2 milliárddal több lesz, a 2009. évi kiadás pedig várhatóan 327–328 milliárd. A gyógyszerkassza pozitív egyenlegét az is segítette, hogy a múlt év utolsó hónapjaiban elkerülte hazánkat a tömeges influenzajárvány, így nem nőtt az antibiotikumok forgalma.
 
Kezelhető a helyzet

Egy esetleges influenzajárvány miatt sem nőne olyan mértékben az OEP gyógyszerkiadása, mint korábban. Ugyanis az antibiotikumok árához a korábbi 70 helyett 25 százalékos tb-támogatás jár.
 
 

Mivel az idei költségvetésben a gyógyszerkassza előirányzata a múlt évi, 300 milliárd forintos szinten maradt, és a gyógyszergyártói befizetések csökkennek az általuk kutatás-fejlesztésre szánt források 20 százalékával, változatlan szabályozás mellett a biztosító várható gyógyszerkiadása 350–360 milliárdos lesz.
 
Nógrádi Tóth Erzsébet, Világgazdaság Online
 

cimkék

hirdetés

Könyveink