2025. március. 31., hétfő - Árpád.
hirdetés
hirdetés

Szakmai versenyt rendeztek a szakdolgozóknak

Március 26-án 3. alkalommal szervezte meg a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) a Kossuth Zsuzsanna Nemzeti Egészségügyi Szakképzési Versenyt.

Nem csak a versenyzőket bátorító oktatási környezet, a felkészítő tanárok és diáktársak követték figyelemmel a rendezvényt, a szakdolgozói társadalom is élénk érdeklődéssel kísérte a verseny, illetve az elődöntők eredményeit. A MESZK Oktatási és Szakképzési Igazgatóságának összefoglalóit több mint 70 ezren követték a statisztika szerint.

A rendkívüli érdeklődés érthető, hiszen tulajdonképpen az egész társadalom a nyertese az egészségügyi szakképzésnek, így ennek a versenynek is: az itt versengő fiatal generáció tagjai bizonyították, hogy megtörhetetlen lendülettel és elkötelezettséggel közelítik meg az egészségügy kihívásait, és ez a jövőben mindannyiunk javát szolgálja. 

A köszöntők sora jelezte, hogy nem csak a társadalom, hanem a szakmai grémium is figyelemmel követi a verseny több hónapos sorozatát, az elődöntőktől a vármegyei versenyeken keresztül az országos döntőig.

Országosan 52 egészségügyi szakképzésben résztvevő iskola 1170 tanulója nevezett be a versenyre, amelyről a helyi fordulók lebonyolítását követően 601 versenyzőt juthatott tovább a vármegyei döntőkbe. Ezeken az elődöntőkön a MESZK 20 területi szervezetének szervezésében, 117 versenycsoportban zajlottak az események, amelyek nyomán 144 versenyző kapott lehetőséget az országos döntőn való részvételre.

A verseny fővédnökei voltak Takács Péter, a Belügyminisztérium Egészségügyért felelős államtitkára, valamint Pálmai Gergely, a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára. A verseny védnökei voltak Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke, valamint Révész János országos kórház-főigazgató.

Fotó: MESZK
Fotó: MESZK

A verseny egyik fővédnökeként Pálmai Gergely is ellátogatott a rendezvényre, megtisztelve jelenlével a versenyzőket, a felkészítő tanárokat és a szervezőket, rámutatva arra, hogy a közösség és a szakmai támogatás erősítése révén együtt érhetünk el további sikereket. 

Balogh Zoltán, a MESZK elnöke, a verseny köztestületi fővédnöke köszöntőjében többek között így fogalmazott:

Immár harmadik alkalommal vagyunk együtt egy olyan rendezvényen, ahol az ország megmozdult. Az ország megmozdult, hiszen több mint 50 szakképzéssel foglalkozó iskola oktatói, tanárai, vezetői gondolták úgy, hogy motiválják a versenyzőket, önöket, titeket arra, hogy vegyetek részt egy ilyen szakmaterületekhez, szakmai tantárgycsoportokhoz kötődő versenyen, amelynek célja az, hogy igazán motiváljuk a pályájuk elején álló fiatalokat vagy idősebbeket annak érdekében, hogy legyen jövő szakember utánpótlása. Amikor néhány évvel ezelőtt megálmodtuk ezt a versenyt, a szakmai szervezetünk, köztestületünk területi szervezetei, szakmai tagozatai nagy lelkesedéssel és odaadással fordultak felénk, hiszen egy olyan folyamatban kezdtünk el közösen tevékenykedni, ami tényleg befolyásoló hatással lehet hosszú távon. Ezt nemcsak itt a nyitószavak miatt mondom, hanem úgy is gondolom és gondoljuk, hogy enélkül nem lehet a jövő szakembereit jól képezni.

Maroska Anikó főosztályvezető, a Belügyminisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkárságának képviseletében Pintér Sándor belügyminiszter jókívánságait és üdvözlő szavait tolmácsolta, majd felolvasta Takács Péter államtitkár köszöntőjét. A köszöntő talán legfontosabb gondolata az volt, hogy: „Kétség sem férhet hozzá, aki gyógyulást, biztonságot, megnyugvást hoz a betegeinknek, az a hétköznapi hőseink egyike, ráadásul olyan hős, akiről a mindennapi munkája során is látszik, hogy az.”

A köszöntő során elhangzott, hogy a szakmai munka mellett mindig nagy hangsúlyt kell kapnia az emberi szempontoknak: a segítő szándéknak, az elkötelezettségnek, a türelemnek, a jóindulatnak és a derűnek, mindannak, ami megőrzi, sőt erősíti a rászorulók emberi méltóságát, hitét, reményét és bizalmát a közösségben.

Káposztáné Jáger Éva főosztályvezető, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkárságának képviseletében üdvözölte a megjelenteket, hangsúlyozva a szakmai összefoglaló mellett azt is, hogy ennek az immár 3. alkalommal megszervezett versenynek a döntője egyben egy ünnep is.

Úgy gondolom, ez a verseny nem csupán egy megmérettetés, hanem egy ünnep is. Az egészségügyi szakképzés ünnepe, a tehetség, a szorgalom és az elhivatottság ünnepe. Köszönet ezért az ünnepért a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamarának, a felkészítő tanároknak és a szorgalmas, hivatásukért még többet tenni akaró versenyzőknek. A Kulturális és Innovációs Minisztérium számára kiemelten fontos a szakképzés fejlesztése, hiszen a szakképzés a felsőoktatás előszobája - mondta.

Deli Mária, az Országos Kórházi Főigazgatóság Ápolási és Betegbiztonsági Igazgatóságának igazgatója így fogalmazott:

Ez a nap nem csupán egy verseny kezdete, hanem egy különleges mérföldkő is mindannyiunk számára, akik az egészségügy jövőjében hiszünk. Önök, kedves fiatalok, már most példát mutatnak az elkötelezettségből, a tudás iránti vágyból és a hivatásszeretetből. A jelenléttel már győztesekké váltak, hiszen azzal, hogy idáig eljutottak, bizonyították, hogy készen állnak egy olyan életútra, amely nemcsak szakmai kihívás, hanem emberi küldetés is. (…) De nem lenne teljes ez a nap, ha nem szólnék legnagyobb tisztelettel a felkészítő tanárokról és oktatókról. Az önök munkája az alap, amelyre ezek a fiatalok biztonsággal építkezhetnek. Türelemmel, tudással, emberi példamutatással formálják a jövő szakembereit, ami felbecsülhetetlen érték.

Oláh András, a verseny főszervezője, oktatási és szakképzési igazgató a versennyel kapcsolatosan azt mondta, az egészségügy folyamatosan fejlődik, és elengedhetetlen, hogy a jövő generációja olyan tudással és készségekkel rendelkezzen, amelyek lehetővé teszik számukra a legmagasabb szintű ellátást és betegápolást. Éppen ezért kiemelkedő esemény a kamaránk által meghirdetett III. Kossuth Zsuzsanna Nemzeti Egészségügyi Szakképzési Verseny. Örömünkre szolgál, hogy a 2024/2025-ös tanévben rekordszámú jelentkezővel büszkélkedhet az immár harmadik alkalommal megrendezett versenysorozatunk. Jól tudjuk, hogy az egészségügy jövője a szakképzésben tanuló fiatalok kezében van. A verseny során szerzett tapasztalatok és az oktatás által birtokolt tudás nemcsak a résztvevők egyéni fejlődését szolgálja, hanem hozzájárul a hazai egészségügyi rendszer minőségi javulásához is. A fiatal szakemberek, akik itt ma együtt versenyeznek, nemcsak a saját karrierjüket építik, hanem a jövő egészségügyi ellátásának alapjait is lerakják. Az ő elkötelezettségük és tudásuk kulcsfontosságú ahhoz, hogy a jövő egészségügyi kihívásaira megfelelő válaszokat adhassunk.A minőségi egészségügyi szakképzés fontos része a magasszintű elméleti oktatás mellett, hogy a szakképzésben résztvevők az egészségügyi ellátásban, kórházakban tudják letölteni gyakorlataikat. Napjainkban, átlagosan a tanulók mintegy 25%-ának van lehetősége szakképzési munkaszerződéssel, egészségügyi intézményben gyakorlatot tölteni.

Oláh András, a verseny főszervezője a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Belügyminisztérium, és az Országos Kórházi Főigazgatóság jelenlévő vezetőihez szólva megköszönte a versenyt támogató részvételüket, és kérte a szakképzésben érintettek összefogását a minőségi és versenyképes egészségügyi szakképzést támogató további fejlesztésekhez, köztük az egészségügyi intézményi gyakorlatok hozzáférhetőségének elősegítéséhez, valamint a képzési és vizsgáztatási követelmények eddigi tapasztalatok alapján indokolt fejlesztéséhez.

A verseny nyertesei:

Fotó: MESZK
Fotó: MESZK

“Alapápolás-gondozás újszülött-, csecsemő- és gyermekkorban / Alap nappali”

  1. helyezett: Kiss Laura Hanna – Semmelweis Egyetem Raoul Wallenberg Többcélú Szakképző Intézménye
  2. helyezett: Nagy Lotti – Kiskunhalasi SZC Dékáni Árpád Technikum

III. helyezett: Antal Boglárka – Váci SZC Selye János Egészségügyi Technikum

“Alapápolás-gondozás újszülött-, csecsemő- és gyermekkorban / Érettségi nappali”

  1. helyezett: Kolonusz Zsuzsanna – Kiskunhalasi SZC Dékáni Árpád Technikum
  2. helyezett: Kovács Hanna – Kiskunhalasi SZC Dékáni Árpád Technikum

III. helyezett: Mészáros Erik – Szegedi Tudományegyetem Kossuth Zsuzsanna Technikum és Szakképző Iskola

“Alapápolás-gondozás, betegmegfigyelés felnőtt korban / Alap nappali”

  1. helyezett: Gombos Léna Maja – Kiskunhalasi SZC Dékáni Árpád Technikum
  2. helyezett: Molnár Adrienn – Pécsi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Egészségügyi Technikum és Szakképző Iskola

III. helyezett: Takács Rebeka – Kaposvári SZC Nagyatádi Ady Endre Technikum és Gimnázium

“Alapápolás-gondozás, betegmegfigyelés felnőtt korban /Érettségi nappali”

  1. helyezett: Fekete Nóra – Kiskunhalasi SZC Dékáni Árpád Technikum

“Alapápolás-gondozás, betegmegfigyelés felnőtt korban /Munka melletti esti”

  1. helyezett: Janiné Szőke Nikolett – Szegedi Tudományegyetem Kossuth Zsuzsanna Technikum és Szakképző Iskola
  2. helyezett: Biró Nóra Eszter – Közép-európai Technikum és Szakképző Iskola

“Belgyógyászat és ápolástana /Alap nappali”

  1. helyezett: Kollár Noémi – Bajai SZC Kossuth Zsuzsanna Technikum
  2. helyezett: Binnyei Enikő Jázmin – Semmelweis Egyetem Raoul Wallenberg Többcélú Szakképző Intézménye

III. helyezett: Plósz Gergely – Miskolci Egyetem Ferenczi Sándor Egészségügyi Technikum

“Elsősegélynyújtási alapismeretek /Alap nappali”

  1. helyezett: Varga Vendel József – Nógrád Vármegyei SZC Szent-Györgyi Albert Technikum
  2. helyezett: Szűcs Evelin – Nyíregyházi SZC Zay Anna Technikum és Kollégium

III. helyezett: Lánczi Krisztián – Miskolci Egyetem Ferenczi Sándor Egészségügyi Technikum

“Klinikumi és szakápolástani ismeretek/Sebészet és határterületeinek ápolástana / Munka melletti esti”

  1. helyezett: Cérna Hedvig – Szegedi Tudományegyetem Kossuth Zsuzsanna Technikum és Szakképző Iskola

Perioperatív, postoperatív ellátás/Aneszteziológiai szakasszisztens

  1. helyezett: Orosz Nikolett – Szegedi Tudományegyetem Kossuth Zsuzsanna Technikum és Szakképző Iskola
  2. helyezett: Rózsa Piroska – Szegedi Tudományegyetem Kossuth Zsuzsanna Technikum és Szakképző Iskola

III. helyezett: Németh Norbert – Szegedi Tudományegyetem Kossuth Zsuzsanna Technikum és Szakképző Iskola

“Perioperatív, postoperatív ellátás/Műtéti szakasszisztens / Érettségi nappali”

  1. helyezett: Pereszlényi Panna – Miskolci Egyetem Ferenczi Sándor Egészségügyi Technikum
  2. helyezett: Szita Letícia Miskolci – Egyetem Ferenczi Sándor Egészségügyi Technikum

III. helyezett: Dósa Vivien –  Miskolci Egyetem Ferenczi Sándor Egészségügyi Technikum

“Rehabilitációs alapismeretek és fizioterápia /Alap nappali”

  1. helyezett: Sztankó Eszter – Nyíregyházi SZC Zay Anna Technikum és Kollégium

“Rehabilitációs alapismeretek és fizioterápia /Érettségi nappali”

  1. helyezett: Kis Regina – Kecskeméti SZC Szent-Györgyi Albert Technikum
  2. helyezett: Tóth Szabolcs – Meta-Don Bosco Technikum és Szakgimnázium

“Rehabilitációs alapismeretek és fizioterápia /Munka melletti esti”

  1. helyezett: Brunszlik István – Szent Bazil Görögkatolikus Gimnázium, Technikum, Szakképző Iskola, Szakiskola és Készségfejlesztő Iskola – Nyíregyháza

 

hirdetés

Könyveink