Sinkó: Egy-két éven belül is radikális változásokat lehetne elérni
A következő kormány ne keseredjen el, csinálja a dolgát! – jelentette ki a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában az egészségügyi közgazdász Sinkó Eszter. Szerinte a magyar egészségügyi rendszer átalakítása nem igényelne évtizedeket.
Három-négy éven, sőt akár két éven belül is radikális változásokat el lehetne érni, mert sok ponton be kell avatkozni a rendszerbe, és az én olvasatomban, hogy ha az alapellátás megerősítésével kezdenénk az egészségügyi rendszer átalakítását, és oda sokkal több humán erőforrást telepítenénk, például gyógytornászokat, egészségpszichológusokat, dietetikusokat, illetőleg plusz szakdolgozókat raknánk a háziorvosok környékére még, akik levennék a háziorvosok válláról a teendők egy részét, akkor máris, egyrészt a hozzáférhetőség radikálisan javulna ezen a szinten, fogalmazott az egészségügyi közgazdász a Reggeli gyorsban arra a kérdésre, hogy ha nem hirtelen sokkal több pénz lenne rá, akkor mennyi idő kellene ahhoz, hogy érzékelhető legyen a változás az egészségügyben.
Sinkó Eszter szerint, ha azokat a döntő részben önkormányzati tulajdonú szakrendelőket, amelyek kórházi háttér nélkül működnek, összetennék egy szakmai és gazdasági érdekeltségbe a háziorvosokkal, csoportpraxisokat hoznának létre, akkor meg tudnák oldani egy-két éven belül, hogy radikálisan kevesebben menjenek kórházba. A közgazdász szerint jelenleg a kórházi ellátórendszer nagyon leterhelt, brutális mennyiségű beteg zúdul rá, amit a struktúra nem bír el. "Gyakorlatilag elképesztő turbulens jelenetek vannak minden nap a kórházi ellátórendszerben, többek között amiatt is, mert a kormány nem vette észre, de végül is a működésének az eredményeképpen kialakított egy olyan rendszert, hogy egy megyei kórház és mellette egy vagy kettő városi kórház legyen. De ezzel az a baj, hogy a megyei kórházakat nem ekkora terhelésre tervezték, ... és például a sürgősségi betegellátási osztályokon (SBO) jó néhány kórház elképesztő mértékben be van dugulva" – mondta az egészségügyi közgazdász.
Most lényegében az a helyzet, hogy akinek pénze van, azt megműtik, mert ha az állampolgárok normál egészségügyi ellátást akarnak igénybe venni, akkor mindenütt akadályokba ütköznek, és ez kétségtelenül kevéssé tolerálható helyzetet eredményez. Azt látni, hogy miután a kórházellátó rendszer forráshiányos, a kórházak mindenféle plusz eszközt bevetnek a tekintetben, hogy növeljék a bevételeiket. Ha az embernek sérvműtétre van szüksége, erre két évet is várnia kell, de ha befizeti az ellátás díját, akkor megkapja akár a jövő héten is. Ilyen anomáliák vannak a rendszerben, amelyek kétségtelen nem tüntetik jó színben föl a magyar egészségügyet – mondta a közgazdász. Szerinte tehát egyértelműen kijelenthető, hogy kettős finanszírozás van az ellátási rendszerben.
A teljes információt ITT találja