Rétvári: Több mint háromszorosára nőtt az egészségügyre fordítható forrás
Az elmúlt években több mint háromszorosára nőtt az egészségügyre fordítható forrás, amely a 2010-es kevesebb, mint 1200 milliárd forintról több mint 3900 milliárd forintra növekedett, mondta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön Mezőkövesden, az új helyi egészségház átadóján.
Rétvári Bence hozzátette, amikor a jelenlegi kabinet kormányozni kezdett, a háziorvosi praxisok finanszírozása átlagosan 860 ezer forint volt, ez az összeg mára 3,3 millió forintra emelkedett. A kormány arra törekedett, hogy a teljesítményarányos finanszírozásban szerepeljenek azok a háziorvosi tevékenységek, amelyek alkalmasak a betegségek kialakulásának megelőzésére. Az államtitkár hangsúlyozta, a háziorvosi praxisok fejlesztése a többi között azért volt fontos, hogy növekedjen azok bevétele, így a háziorvosi pálya anyagilag is vonzó legyen, és az intézményekben jó körülmények alakuljanak ki. Megjegyezte, Mezőkövesden az elmúlt egy-másfél évtizedben 1 milliárd forint értékű egészségügyi fejlesztés valósult meg.
Rétvári arra is kitért, hogy míg 2010-ben Magyarországon százezer lakosra 340 orvos jutott, mára ez a szám 452-re emelkedett. Kiemelte, az elmúlt másfél évtizedben "érezhető mértékben tudott nőni az orvosok száma", kilencezerrel több orvos van Magyarországon. Mint mondta, bíznak abban, hogy a több orvos, a felújított és jobban felszerelt rendelők, valamint a több mint triplájára emelt egészségügyi források is segítik a magyar emberek gyógyulását Mezőkövesden és országszerte is. Hozzátette, bár a város új rendelője európai uniós forrásból épült volna meg, az összeg nem érkezett meg.
Tállai András, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára, fideszes országgyűlési képviselő köszöntőjében egyebek mellett arról beszélt, hogy Mezőkövesdnek járási székhelyként sok feladata van az egészségügyi ellátásban. A több mint negyvenezer embert szolgáló járóbeteg-ellátás mellett két fekvőbeteg-ellátó intézet is található a településen, ahol hét háziorvosi körzet van. Elmondta, az új intézményben nemcsak a háziorvos fog rendelni, hanem fogorvos és védőnő is fog ott dolgozni.
Fekete Zoltán (Fidesz-KDNP) polgármester ismertette, az új egészségház megépítésére a város 162,62 millió forint támogatást kapott, melyet az önkormányzat 67,55 millió forint önerővel egészített ki. Az orvosi komplexum legnagyobb részét a nyolc helyiségből álló háziorvosi rendelő foglalja el, mellette öt helyiségből álló védőnői részleg és egy fogorvosi egység kapott helyet. Orvosi és infokommunikációs eszközöket, bútorokat is beszereztek, valamint napelemrendszert és parkolót is kialakítottak.