hirdetés
2025. május. 13., kedd - Szervác, Imola.
hirdetés

 

Potenciális új gyógyszercélpont Parkinson-kórban

Az OTSZ Online szerint az ACLY enzim blokkolása az autofágia helyreállításával takarítja ki a Parkinson-kór egyik okaként számontartott - az agyban felhalmozódott - alfa-szinukleint.

A Neuron folyóiratban április 21-én jelent meg a University of Cambridge kutatóinak cikke, amelyben a Parkinson-kór egyik kulcsenzimét azonosították, és sikerült azt is kimutatni, hogy annak blokkolása állati modellszervezetekben és sejtmodellekben helyreállítja a normális idegrendszeri működést, ami ígéretes új gyógyszercélpontot kínál a betegség kezelésére

Parkinson-kórban az alfa-szinuklein a Lewy-testeknek nevezett csomókban, fibrillumokban halmozódik fel az agyi neuronokban. Ezek a fehérjerögök megakadályozzák a sejtek normális működését, ami végül a sejtek elhalásához vezet. A szervezet egyik lehetséges módszere az ilyen mérgező anyagoktól való megszabaduláshoz az autofágia nevű folyamat, amelynek során a sejtek lebontják és újrahasznosítják a nem kívánt összetevőket. Az autofágia azonban Parkinson-kóros betegekben nem működik megfelelően, ami ahhoz vezet, hogy a sejtek nem tudnak megszabadulni a toxikus hatású alfa-szinukleintől.

A mostani tanulmányban Dr. Sung Min Son és munkatársai egy ACLY (ATP-citrate lyase) nevű enzimet érintő biokémiai útvonalat fedeztek, amelyről kiderült, hogy a Parkinson-kór során túlműködik. A kutatócsoport először emberi sejteket vizsgált, köztük agysejteket és olyan “miniagy” organoidokat, amelyek abnormális alfa-szinukleint tartalmaztak. Először ezeken a sejteken, majd zebrahal és egér modellszervezeteken kimutatták, hogy az abnormális alfa-szinuklein túlzott mértékben aktiválja az ACLY-t, ami az idegsejtekben egy olyan kaszkádot indít el, amelyek megzavarják az autofágia folyamatát, és ez az alfa-szinuklein felhalmozódásához és a Parkinson-kórban megfigyelhető sejtszintű stresszhez és károsodáshoz vezet. A tanulmány azt is kimutatta, hogy az ACLY működésének blokkolása helyreállította a normális autofágiát és csökkentette a toxikus alfa-szinuklein szintjét a sejtekben, a miniagyakban, a zebrahalakban és a Parkinson-kóros egérmodellekben egyaránt.

Az ACLY működését blokkoló hatóanyagok alkalmazásával a kutatók mérsékelni tudták az alfa-szinuklein mérgező hatását az agysejtekben és a miniagyakban. A genetikailag módosított zebrahal és egér modellszervezetekben az ACLY blokkolása fokozta az autofágiát, így az alfa-szinuklein kitakarításának folyamata fokozódott. Ez a kezelés csökkentette a fehérje patogén hatásait, így az eredmények egy olyan lehetséges betegségmódosító stratégiára utalnak, amely a Parkinson-kórban bekövetkező sejthalál egyik alapvető okát veszi célba, írja a lap.

(forrás: otszonline.hu )
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink