Már akkor lehet látni, hogy valaki traumatizált, amikor belép a rendelőbe
Nehéz rávenni a hajléktalan nőket a rendszeres nőgyógyászati vizsgálatra. A Telex riportja a BMSZKI nőgyógyászati rendelőjéről.
A Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézmény (BMSZKI) Dózsa György úti hajléktalanszállójának női éjjeli menedékhelyén működő nőgyógyászati rendelő azért nyílt meg 2022 októberében, hogy a traumatizált, hajléktalan nőknek személyre szabott, emberséges orvosi ellátást nyújtson. A rendelő adományokból nyitott, 2021 karácsonya előtt szerveztek egy gyűjtést, ezen rövid idő alatt annyi pénz jött össze, hogy nemcsak a rendelő megnyitására, de az elején még a fenntartására is maradt belőle. Sőt, adományba kapták a vizsgálószéket, az eszközöket, és egy cég a mintavételek elemzését is ingyen vállalta.
Önkéntes orvosok, egy asszisztens, szociális munkások dolgoznak itt havonta három szerdán azért, hogy a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő nők is megfelelő orvosi ellátást kapjanak.
Szilvi a BMSZKI zuglói családok átmeneti otthonában élt, amikor hallott a nőgyógyászati rendelőről. Az ottani szociális munkás hívta fel a figyelmét erre a lehetőségre. Szilvi ekkor éppen a negyedik gyerekével volt várandós, korábban az állami rendelőbe járt terhesgondozásra. Viszont az addigi orvosa nyugdíjba ment, és ugyan a fia vette át a rendelését, ő azt mondta Szilvinek, nincs rá kapacitása.
Átküldött egy ismeretlen orvoshoz, aki flegma volt velem, durván vizsgált, és azt mondta, hogy a romák a több családi segély miatt szülnek, megalázó volt a helyzet – emlékezett vissza. A rossz élmények miatt eleinte félt elmenni a BMSZKI rendelőjébe is, de amikor végül rászánta magát, kellemesen csalódott. – Megnyugtattak, hogy nem történik semmi, amit nem szeretnék, ha van kérdésem, feltehetem. Családias hangulat fogadott. – A rendelés végén Szilvi még ajándékot is kapott, egy papucsot. Ezek után várandóssága alatt végig a BMSZKI nőgyógyászati rendelőjébe járt.
Bea idén már harmadik alkalommal volt szűrővizsgálaton a rendelőben, ezzel ő lett az a páciens, aki a legtöbbször ment vissza szűrésre. Ez nem is csoda: egy távolabbi rokona 64 évesen pár hónap alatt méhnyakrákban halt meg, ami nagyon mélyen érintette.
„A szállóról nem jártak sokan szűrésekre, én is szoktam nekik mondani, hogy menjenek, de eléggé fásultak ott az emberek.”
A rendelőben dolgozók is azt látják, nehéz rávenni a hajléktalan nőket a rendszeres nőgyógyászati vizsgálatra. A legtöbbjüknek rossz tapasztalatai vannak, hiszen a hajléktalan nők nagyon súlyos traumákat hordoznak, akár a családon belüli erőszakról vagy intézmény által okozott traumákról van szó. Korábbi élményeik miatt hatalmas félelem és szorongás lehet bennük, ráadásul a mindennapi létfenntartás is jelentős erőforrásokat von el tőlük, ezért is jutnak el nehezen a vizsgálatig.
Sokan azzal sincsenek tisztában, hogy mi a jelentőségük a szűrővizsgálatoknak, vagy milyen időközönként kellene járniuk.
Mi nem ítélünk és szidunk le senkit, akkor sem, ha évekig nem jártak orvosnál, tőlünk azt kapják, hogy örülünk, amiért megtisztelnek a bizalmukkal – mondta Clease Piros, aki egészségügyi asszisztensként dolgozik a rendelőben.
Mindig is partneri viszonyban dolgoztam a hozzám fordulókkal, az összes olyan dolog, amit hivatalosan traumatudatosnak fogalmazunk meg, a működésem alapja – mondta. Éppen ez a traumatudatos hozzáállás szólította meg akkor is, amikor jelentkezett önkéntesnek a rendelőbe.
Hasonlóan Héra Annához, akia kezdetektől orvosként dolgozik a rendelőben. Anna korábban az állami egészségügyben volt nőgyógyász, de onnan is azért ment át egy magánrendelőbe, mert nem tartotta ideálisnak, hogy öt perc jut egy betegre, nincs idő beszélgetni, kérdéseket feltenni. Neki fontos volt, hogy érthetően mondja el egy páciensnek a diagnózist, legyen ideje és tere a személyre szabott tájékoztatásnak. 2021 karácsonyakor látott meg a Facebookon egy hirdetést arról, hogy nyílik egy nőgyógyászati rendelő kifejezetten hajléktalan nőknek. Azt érezte, hogy a sok magánellátás mellett jó lenne valamit tenni a közért is, így jelentkezett az állásra.
A rendelőben látható jele van annak, hogy valaki abúzust szenvedett el. Már csak azért is, mert kevés kiszolgáltatottabb helyzet van egy nő számára, mint a nőgyógyászati vizsgálat. Ilyenkor a test is képes újraélni a korábbi traumákat. De nem kell eljutni a vizsgálóasztalig, hogy ez kiderüljön: a rendelőben dolgozók már az ügyfél testtartásán látják, ha félnek a vizsgálattól.
Már amikor belép valaki, látszik rajta, a testhelyzete összegörnyedt, szorong, amikor jön a vizsgálat, megrezdül, pedig minden ügyfél felé úgy fordul a rendelő személyzete, hogy tudatában vannak annak, a rendelőbe érkező nőket rengeteg trauma érhette. Minden orvos csak akkor ér az ügyfélhez, ha a beteg a hozzájárulását adta – mondta Piros. Vannak, akiknek eleve csukva van a szemük, másoknál a légzés ritmusa változik meg. – Sokszor az ügyfél másképp reagál, mint ahogy indokolt lenne az adott helyzetben, azt nem lehet tudni, hogy pontosan mi miatt, ez lehet szexuális erőszak és intézményi trauma is – tette hozzá az asszisztens.