Felújított kórházak, rövidülő várólisták
Takács Péter egészségügyi államtitkár volt G. Fodor Gábor vendége a Mozgásban című műsorban, amit a Magyar Nemzet idéz.
A műsorban Takács Péter elmondta, az egészségüggyel kapcsolatos közbeszéd negativitása alapvetően természetes, ugyanakkor az elmúlt évtizedek eredményei nem eléggé hangsúlyosan vannak kiemelve.
Amikor a külföldi kollégáimmal beszélek, rendszerint megkérdezem tőlük, hogy elegendő forrás áll-e a rendelkezésükre. A válasz pedig minden alkalommal a nem, ugyanis nincs annyi pénz, ami valójában elég lenne az egészségügyre. Mindig lehet újabb beruházásokat végrehajtani – emelte ki az államtitkár. Hozzátette, Magyarország egy kórházcentrikus szocialista típusú egészségügyi rendszerrel rendelkezik, amelyben a prevenciónak korábban szinte semmilyen helye nem volt.
Egy ciklus nem elég a prevencióval kapcsolatos programok végrehajtására. Vannak olyan programok, amelyet még az elődöm kezdett el, és én fejezek be – tette hozzá az államtitkár.
G. Fodor Gábor kérdésére válaszolva, miszerint mi volt az elmúlt másfél évtized három legnagyobb eredménye, Takács Péter elmondta, az első a nem dohányzók védelméről szóló törvény, amely egy évtizeddel előzte meg a korát. Takács másodikként a gyógyszertámogatási rendszert hozta fel, amelynek eredményeként a támogatott gyógyszerek körével minden terápia elérhetővé vált, mindeközben pedig nagyon szigorú standardokat alkalmaznak a gyógyszertámogatások körével kapcsolatban. A harmadik eredmény pedig az egészségügy digitalizációja volt, amelynek eredményeként 3,5 millió egészségablak-felhasználó van már Magyarországon.
Szintén hatalmas eredményként értékelte Takács Péter a hálapénz eltörlését.
Volt olyan nagyon rossz állapotú kórház, amely a műszaki üzemeltetésre a társadalombiztosítótól származó bevételeinek a 16 százalékát fordította. Ehhez képest egy teljesen felújított kórházban ez a költség mindössze három százalék – emelte ki Takács Péter. Hozzátette, ezt a különbséget nyilvánvalóan nem tudták kigazdálkodni. Éppen ezért hozták létre az Országos Kórházi Főigazgatóságot, amelynek feladata a források és a feladatok egyenletes, hatékony elosztása.
A várólistákkal kapcsolatban Takács elmondta, korábban a tervezett várakozási időt tették közzé, amely nem fedte a valóságot. „Fontos megnézni az OECD-országok átlagát. A statisztikák szerint nem állunk olyan rosszul, mint amennyire azt sokan állítják” – jelentette ki az államtitkár.