Az elmúlt öt év legjelentősebb megállapodása
Együttműködést ígér Székely Tamás
Tizenhárom korábbi koalíciós igen, 9 nem és egy MDF-es tartózkodás mellett alkalmasnak találta Székely Tamást az Országgyűlés Egészségügyi Bizottsága az egészségügyi miniszteri posztra. Az OEP jelenlegi főigazgatóját hétfőn jelölte a bársonyszék várományosává Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, miután vasárnap a szabad demokraták ténylegesen a koalícióból való kilépés mellett döntöttek.
Székely Tamás bizottsági meghallgatásán a többi közt az egészségügy presztízsének visszaállítását, a korábban megkezdett népegészségügyi programok folytatását, új befogadáspolitikát, a várólisták és a korbácsrendelet felülvizsgálatát, év végére a finanszírozási kódok valódi karbantartását, az Országgyűlés előtt fekvő salátatörvény visszavonását és átgondolását, a teljesítmény-volumenkorlát területi ellátási kötelezettséghez igazítását és egy új, ellenőrzésről szóló jogszabály elkészítését helyezte kilátásba. Mint fogalmazott, a biztosítottak bizalmát is vissza kell szerezni, hogy aki befizette a járulékát, az biztos lehessen abban, hogy ellátást, sőt minőségi ellátást fog kapni az egészségügyi intézményekben.
A miniszterjelölt csaknem egy órán keresztül válaszolt a képviselők kérdéseire, amelyek gyakorlatilag az ágazat minden részterületére kiterjedtek. Székely Tamás nyilvánvalóvá tette, hogy a biztosítási alapon szervezett, kockázatközösségen alapuló biztosítási rendszer híve, azt azonban részletkérdésnek tartja, hogy ez mennyi pénztáron keresztül valósul meg. A jelenleg hatályos törvény sorsa szerinte végiggondolandó, a 22 állam által alapított pénztár vezérigazgatójának szerződése a Pénzügyminisztérium kompetenciája, mint azonban utalt rá, törekedni kellene arra, hogy csak valódi munkavégzés esetén fizessenek honoráriumot. A jelölt erősítené a tisztiorvosi szolgálatot – az erős, engedélyező típusú hatóság híve –, gyorsítaná az uniós fejlesztési források felhasználását, s mint mondta, nem tartaná istentől elrugaszkodott dolognak a magántőke bevonását az ágazatba, különösen, ha ezzel az egyenlő hozzáférés esélyét növelnék. A kórházak konszolidációjában nem gondolkodik, mondta, azt azonban nyilvánvalóvá tette, hogy a Nemzeti Ellenzéki Kerekasztal ülésére eddig nem hívták meg, de ha ez megtörténik, akkor elgondolkodik rajta, mit tegyen. Arra a kérdésre, hogy építkezni szeretne-e avagy túlélni, egyértelműen az előbbi mellett tett hitet.
Nagy Kálmán (KDNP) közölte, új nekik ez a hang, nem illik a kormányba, a jelöltet azonban nem támogatják. Az MDF-es Csáky András szimpátiáját később tartózkodással fejezte ki, az SZDSZ-es Béki Gabriella pedig úgy fogalmazott: szerencsés választásnak tartja Székely Tamást. Az OEP-főigazgató integratívnak, konszenzuskeresőnek tűnő személyisége egyedül a Fideszt nem győzte meg. Mikola István ex-miniszter azt mondta: látszik, hogy működik a koalíció, az azonban számára „kevésnek tűnt, amit a miniszterjelölt előadott”. Mikola elismerte ugyan az ágazatra váró „apró munkák” fontosságát, de hiányolta a miniszterjelölt stratégiai gondolkodását, s Székely Tamás azon kijelentése, hogy az Addiktológiai Intézetet nem megszüntették, hanem kettéválasztották, s hogy az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben korábban együttműködő szakmai teameknek nem feltétlenül helyhez kell kötődniük, egyenesen felbőszítette a szakpolitikust. Mintha a jelölt úr nem érzékelné a problémákat – mondta. Ezzel szemben Havas Szófia (MSZP) úgy vélekedett, ha az ellenzék valóban úgy vélné, hogy itt az ideje a szakmai összefogásnak, akkor támogatná Székely Tamás kinevezését.
A bizottság elnöke, Kökény Mihály emlékeztetett: a rendszerváltozás óta az egészségügyi miniszterek átlag 1,5 évig vezették az ágazatot, ez azonban megfelel az Európai Unió átlagának, mivel ez a terület mindenütt konfliktusokkal terhelt.
A magyar egészségügy egyik legutóbbi konfliktusát a leendő miniszternek azonban sikerült megoldania. Olyan megállapodást kötött a népszavazás által megszüntetett vizitdíj kompenzálásának elmaradása miatt szerződésbontással fenyegető alapellátókkal, amelyet az elmúlt öt év legjelentősebb ágazati megállapodásának minősített a Magyar Orvosi Kamara. Az új finanszírozási rendszerrel 150–160 ezer forint pluszbevételhez jutnak a praxisok. A pénzt áprilisig visszamenőleg kapják meg az orvosok.
Köbli Anikó