UniPro: diagnosztikai eszköz a cirkuláló tumorsejtek felismerésére
A Houston Egyetem kutatóinak új fejlesztése a vizsgálati fázisban levő UniPro diagnosztikai eszköz, amely a Molecular Therapy folyóiratban megjelent cikk szerint képes az elsődleges tumorokról leszakadt, vérben keringő rosszindulatú tumorsejtek (CTC-k) felismerésére.
Ez azért nehéz feladat, mert a CTC-k nem jellemezhetők egyedi, jól meghatározható biomarkerekkel, tekinttetel arra, hogy biológiai változáson mennek át (epitéliális-mezenchimális tranzíció), és nehéz megkülönböztetni az élő és elhalt tumorsejteket is.
A kutatók egy érdekes módszert dolgoztak ki: úgynevezett kiméra vírus szondát hoztak létre, melynek külső része egy humán papillómavírus, a belső része pedig egy olyan vírusszekvencia, amely kizárólag a CTC-kben képes replikálódni. Ennek köszönhetően a vérmintában a vírus csak a CTC-khez kötődik, és csak az élő CTC-kben szaporodik fel, ami 24-48 órán belül több ezerszeresére növeli a mérhető jel erősségét.
A módszernek számos klinikai felhasználási lehetősége lehet, mint például az onkológiai kezelések hatásosságának mérése, illetve a relapszus megállapítása.