Tömegspektroszkópiával “szagolható ki” a Parkinson-kór
A University of Manchester kutatói a Journal of American Chemical Society folyóiratban számoltak be új vizsgálati eredményükről, miszerint közel járnak egy non-invazív, biomarker alapú Parkinson-kór teszt kifejlesztéséhez.
- Mesterséges intelligenciával monitorozható a Parkinson-kór progressziója
- A VPS13C gén lehet a Parkinson-kór kialakulásának egyik oka
- Betegségmódosító terápiák Parkinson-kórban?
- Szegycsontra erősíthető eszköz segíthet enyhíteni a Parkinson-kór tüneteit
- Szokatlan pézsmaillat – kiszagolható a Parkinson-kór?
Vizsgálatukhoz az ötletet egy örökletes hiperoszmiával, fokozott szaglásérzékenységgel élő hölgy, Joy Milne szolgáltatta, aki úgy vélte, hogy képes szag alapján megkülönböztetni az egészséges és a Parkinson-kóros embereket. Ezért a kutatók a hát felső harmadáról vattával levett faggyúmirigy-váladékot elemezték speciális tömegspektroszkópiás módszerrel 79 Parkinson-kóros és 71 egészséges személynél. Valóban azt találták, hogy a nagy molekulasúlyú lipidek nagyobb mennyiségben fordulnak elő a betegeknél, azaz a mérési eredmények igazolták a hipotézist.
Kedvező tulajdonsága a módszernek, hogy igen gyors: a minta levétele és az eredmények kiadása között mindössze 3 perc telik el. A kutatók most azon dolgoznak, hogy mindennapi klinikai felhasználásra alkalmassá tegyék a tesztet.