hirdetés
2025. január. 05., vasárnap - Simon.
hirdetés

 

Költséghatékony eszköz lehet a szűrésében a DELPHI-Pro módszer

Petefészekrák korai diagnózisa vérben keringő DNS-elemzéssel

A Cancer Discovery folyóiratban szeptember 30-án jelent meg a Johns Hopkins Medicine kutatóinak cikke, amelyben a sejtmentes DNS (cfDNS) és fehérje biomarkerek használatában rejlő lehetőségeket határozták meg petefészekrák korai diagnosztizálásában.

A tanulmány időszerűségét az adta, hogy a petefészekrák évente több mint 200 ezer elhalálozást és 300 ezer új esetet okoz világszerte. Csak az Egyesült Államokban 19600 új esetet és 12700 halálesetet jósolnak a 2024-es évre. Az I. stádiumú invazív epiteliális petefészekrákban (iEOC) szenvedő nők ötéves túlélése a diagnózist követően 93%, míg a II. és IIA1 stádiumú, regionális nyirokcsomó érintettségű petefészekrákos betegek 75%-a túléli a diagnózist követő öt évet. A petefészekrák invazívabb stádiumaiban azonban, amelyek közé tartozik a III. stádium, a IIIA1-től eltérő stádium vagy a IV. stádium, az ötéves túlélési arány 31%-ra csökken. A korai stádiumú petefészekrák felismerése továbbra is nehéz a nem specifikus tünetek és a megbízható szűrővizsgálatok hiánya miatt. Mindazonáltal több tanulmány is arra utal, hogy specifikus biomarkerek, köztük a mucin-16, más néven CA-125, valamint a HE4 fehérje megkönnyíthetik a petefészekrák korai diagnózisát. A különböző szűrési modellek a petefészekrák szűrésére a biomarkerek mérését a beteg életkorával, menopauza-státuszával, a malignitás kockázati indexével (RMI) és egyéb olyan kritériumokkal, mint a Nemzetközi Petefészek-tumorelemzés (IOTA; International Ovarian Tumor Analysis) kombinálják. Ezen módszerek pontossága azonban korlátozott, ami megakadályozza klinikai alkalmazásukat.

A most közzétett tanulmányban a kutatók a cfDNS-fragmentumot vizsgálják, amelyet a vérben keringő cfDNS-fragmentumok genom-összességű gyűjteményeként határoznak meg. A cfDNS-fragmentum nemcsak a genomról, hanem a DNS-metilációról, a kromatinról és a transzkripciós állapotról is betekintést nyújt mind a normál, mind a rákos sejtekben. A jelenlegi vizsgálatban 94 petefészekrákos nő, 203 jóindulatú adnexális csomókkal diagnosztizált nő, és 182 ismert petefészekdaganat nélküli nő vett részt. A vizsgálatban résztvevők mindegyike prospektív szűrésen vett részt. A petefészekrákos nőktől származó cfDNS-minták jelentős heterogenitást mutattak az egyes betegek genomjai tekintetében, míg a rák nélküli vagy jóindulatú daganatokkal rendelkező nőktől származó minták homogénebbek voltak. A kutatók gépi tanulás (machine learning) segítségével elemezték a cfDNS-fragmentum-profilokat, a kromoszómakarok változásait, valamint a CA-125 és HE4 fehérje biomarkereket. Ezt az integrált megközelítést, amelyet DELFI Protein (DELFI-Pro) névre kereszteltek, korábbi tanulmányokban is alkalmazták tüdő- és májrák kimutatására.

Fotó: 123rf, MedicalOnline archív
Fotó: 123rf, MedicalOnline archív

A DELFI-Pro egy nulla és egy közötti pontszámot generált a petefészekrák státuszának osztályozására. Ez a pontszám nem állt szignifikáns kapcsolatban más krónikus vagy kardiometabolikus betegségekkel, sem az életkorral, kivéve, ha petefészekbetegség is jelen volt. A petefészekrákban nem szenvedő nőknél a medián pontszám 0,07 volt, míg az I. és II. stádiumú petefészekrák esetében 0,93, a III. és IV. stádiumú petefészekrák esetében pedig 1, függetlenül a tünetek jelenlététől és a menopauza státuszától. A DELFI-Pro érzékenysége az I., II., III. és IV. stádiumban 99% feletti specificitási szintek mellett 72%, 69%, 87% és 100% volt. A magas grádusú szerózus petefészekrák (HGSOC; high-grade serous ovarian cancer) esetében a DELFI-Pro 90%-os általános felismerési arányt ért el, amely 83% és 100% között mozgott a különböző stádiumokban. Összehasonlításképpen, a CA-125 önmagában lényegesen kevesebb esetet mutatott ki az I-III. stádiumban, 34%-os, 62%-os, illetve 63%-os felismerési aránnyal.

Ráadásul a fragmentum-profilok eltérőek voltak a rosszindulatú és a jóindulatú petefészekrákos betegeknél, és a hamis pozitív arány a már létező szűrési módszerek 3,1-20,6% közötti arányához képest lényegesen alacsonyabb, 0,95% volt.

A DELFI-Pro módszer, amely különösen hatékony a korai stádiumú HGSOC kimutatásában, hozzáférhető és költséghatékony megközelítést nyújt a szűréshez, és potenciálisan alkalmazható a tömeges szűrési kampányokban is. A módszer robusztusságát különböző populációkban validálták, így ígéretes jelölt a jövőbeni klinikai alkalmazásra. A mostani vizsgálat korlátai miatt azonban további vizsgálatokra van szükség a túlélési előnyök pontosabb meghatározásához és a rutin klinikai gyakorlatba való integrálásához.

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

ResearchersadvanceovariancancerdetectionusingcfDNAfragmentomes and protein biomarkers

Early detection of ovarian cancer usingcell-free DNA fragmentomes and protein biomarkers

Irodalmi hivatkozás:

Medina, J. E., Annapragada, A. V., Lof, P., et al. (2024). Early detection of ovarian cancer usingcell-free DNA fragmentomes and protein biomarkers. Cancer Discovery. doi:10.1158/2159-8290.CD-24-0393.

(forrás: MedicalOnline)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink