hirdetés
2024. november. 16., szombat - Ödön.
hirdetés

 

Nagy pontossággal mutathatja ki egy teszt a Parkinson-kórt

A Michael J. Fox Alapítvány kutatói 1100 emberen próbálták ki az új tesztet, amit a Parkinson-kór korai detektálására fejlesztettek, írja a hvg.hu.

Az eredményről a The Lancet Neurology című tudományos lapban számoltak be a tudósok. Úgy vélik, hogy a biomarker segítségével új diagnosztikai módszereket, valamint terápiás eljárásokat fejleszthetnek ki.

A specifikus biomarkert kereső tesztet αSyn-SAA kóddal jelölték a kutatók. Az alfa-szinuklein (αSyn) egy olyan fehérje, amely az idegsejtekben található. Ez bizonyos emberek esetében tévesen működik, és sérült fehérjékből álló csomókat, úgynevezett Lewy-testeket hoz létre. Bár a tudósok egyelőre még mindig nem tudják, hogy ez okozza-e a Parkinson-kórt, ez a betegség egyik legegyértelműbb jele.

Az erre érzékeny teszt kifejlesztéséhez 1100 embert vontak be a kutatásba – olyanokat, akiknél a betegség kialakulásának genetikai kockázata van, és olyanokat is, akiknél nincs – írja a hvg.hu.

Azt találták, hogy a teszt nagyjából 90 százalékos pontosságú volt, ez az arány pedig még magasabb volt azoknál a betegeknél, akiknek nem volt genetikai hajlamuk a Parkinson-kórra.

Azoknál az embereknél, akiknél nem diagnosztizáltak Parkinson-kórt, a teszt az esetek 90 százalékában pozitív volt, ha szaglásvesztés vagy alvászavar állt fenn. Mindkettő összefüggésben áll a betegséggel.

(forrás: hvg.hu)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink