Kurkumával és D-vitaminnal az Alzheimer-kór ellen
Azonosították a mechanizmusokat, amelyek révén a D-vitamin és a kurkuma segít megelőzni az Alzheimer-kórt, és stimulálja a veleszületett immunrendszert, hogy az eltávolítsa a béta-amiloid proteineket.
- A kurkuma védhet a demencia ellen
- Fűszerrel a májkárosodás ellen
- Táplálékunk az orvosságunk - az ételek jótékony hatása
- Fűszerrel az elbutulás ellen
- A B-vitamin lassítja az időskori elbutulást
- A C-vitamin feloldja az agyban az Alzheimer-kórban bekövetkező lerakódást
- A B12 vitamin talán csökkenti az Alzheimer-kór rizikóját
A Journal of Alzheimer's Disease legutóbbi számában Milan Fiala, a Kaliforniai Egyetem kutatója bemutatta azokat a kutatásait, amelyek feltárják, hogy a D-vitamin aktív alakja mely kulcsgéneket és milyen celluláris jelátviteli utakat aktivál.
A kutatók korábbi munkája során már bebizonyosodott, hogy legalább két típusú Alzheimer-beteg és makrofág van: az I-es típusú makrofág a D-vitamin és a kurkumin hatására egyaránt aktiválódik, a II-es típus csak a vitaminra reagál.
Az aktuális kutatás során Fiala és munkatársai Alzheimer-kóros és egészséges kontrollszemélyek véréből makrofágsejteket izoláltak. (Ezek azok a fehérvérsejtek, amelyek a szervezet szemetét, így például a béta-amiloid proteineket hivatottak eltakarítani.) Az izolált makrofágsejteket ezt követően D-vitaminnal inkubálták.
Kiderült, hogy a D-vitamin hatására mind az I-es, mind a II-es típusú makrofág sejtekben specifikus kloridion-csatornák (CLC3) nyíltak meg, ami segítette a makrofágok amiloid-felvételét, azaz a fagocitózist. A kurkumin csak az I-es típusú makrofágok kloridion-csatornáit aktiválta.
A D-vitamin hatására fokozódott a kloridion-csatorna felépítéséért felelős gének átíródása is, valamint a II-es típusú makrofágok D-vitamin receptorgénjeinek transzkripciója.