Klinikai vizsgálat alatt a demencia elleni vakcina
Egy ausztrál-amerikai kutatócsoport olyan vakcinát fejleszt, amellyel megelőzhetők lennének a demencia bizonyos formái. Sikeres állatkísérleteket követően a kutatás a klinikai vizsgálati fázisba lépett, írja a PharmaOnline.
A University of California, Irvine (UCI) és a dél-ausztráliai Flinders Egyetem közös kutatócsoportja az Alzheimer's Research & Therapy című folyóiratban közölt cikkében arról számolt be, hogy állati modellszervezetekben sikereket értek el azzal a vakcinával, amely képes az agyból kitakarítani a felgyülemlő amiloid plakkokat és tau fehérjéket, adta hírül a PharmaOnline.
A kutatócsoport olyan oltóanyag kidolgozásán munkálkodik, amely képes az agyból eltávolítani az akkumulálódott béta-amiloid plakkokat és a hiperfoszforilált tau-fehérjékből álló lerakódásokat – ezek együttesen vezetnek az Alzheimer-kórt kísérő neurodegeneratív folyamatokhoz és a kognitív funkciók romlásához. Génmódosított egereken a MultiTEP platformmal, kombinált oltóanyagokkal és az Advax vivőanyaggal végzett vizsgálataikban magas immunogenitást értek el, azaz a keletkező antitestek specifikusan felismerték a béta-amiloid plakkokat, neurofibrillumokból keletkező csomókat, és ami a legfontosabb, számottevő mértékben csökkentették mind az oldható, mind az oldhatatlan fázisú béta-amiloid mennyiségét a transzgénikus egerek agyában.
Ezek az eredmények azt sugallják, hogy bizonyos esetekben megfelelő oltóanyag-kombinációval erős immunválasz váltható ki az Alzheimer-kór fő patológiai jelei ellen, ugyanakkor arról nincs szó, hogy egészséges egyének rutinszerűen kaphatnák majd a vakcinát az időskori demencia bekövetkezési esélyének csökkentése érdekében.