Fontos szerepe lehet a kalciumnak az időskori memóriavesztésben
A PharmaOnline szerint az intracelluláris kalciumszint döntő szerepet játszik a tanulási és memóriafolyamatok hatékonyságának megőrzésében.
A University of Leicester kutatócsoportja az Aging Cell folyóiratban publikált cikkében olyan állatkísérletekről számolt be, melyekben kimutatták, hogy a preszinaptikus sejtek kalciumtartalma meghatározó szerepű a tanulási és memóriafolyamatok során.
A teljes cikk az alábbi linken érhető el: Daniel Pereda et al. Changes in presynaptic calcium signalling accompany age‐related deficits in hippocampal LTP and cognitive impairment, Aging Cell (2019).
Az öregedéssel párhuzamosan memóriánk egyre jobban megkopik, és egyre nagyobb nehézséget jelent az új ismeretek elsajátítása is. Kézenfekvő magyarázatnak tűnne az agysejtek pusztulása, ám nem ez a helyzet. A válasz az angol kutatók szerint a központi idegrendszer szinapszisaiban keresendő, azaz az idegsejtek közötti elektrokémiai kapcsolatot biztosító képletekben, melyekben neurotranszmitter molekulák végzik az információk átadását, írja a PharmaOnline.
A mostani vizsgálat során a kutatók azt nézték meg, hogy a hippocampusban található szinaptikus sejtek kalciumtartalma hogyan befolyásolja a szinapszisok működését. A legtöbb kutatás eddig a posztszinaptikus sejtekre összpontosított, mivel ezeknél sokkal könnyebben mérhető a kalciumszint, ám a mostani vizsgálatban olyan génmódosított egereket használtak, amelyekben egy kalciumérzékelő fluoreszcens fehérjével láthatóvá tették a preszinaptikus sejtek kalciumtartalmát.
A vizsgálat során 6, 12, 18 és 24 hónapos egerekkel végeztettek labirintusteszteket, és egyértelmű összefüggés mutatkozott a kognitív képességek és a preszinaptikus kalciumszint között. Az öregebb, rosszabbul teljesítő egerek preszinaptikus sejtjeinek homeosztázisa egyre kevésbé volt képes kordában tartani a kalciumszintet, ami jelentős lerakódásokat eredményezett a hippocampus preszinaptikus sejtjeiben. Ezt követően a kutatók mesterségesen megemelték a sejtek kalciumszintjét fiatal állatokban, és az öregebb egyedekhez hasonló eredményeket kaptak, de talán ennél is fontosabb, hogy ennek a fordítottja is igaz volt: az öregebb állatokban a kalciumszint csökkentése visszafiatalította a szinapszisokat. A felfedezés igen jelentős lehet az öregedéssel járó humánegészségügyi folyamatok vizsgálata során is.