A kutatók hosszú évek óta próbálják kideríteni, hogy miért gyakoribbak egyes emberfajtákban bizonyos betegségek, mint például a diabétesz vagy néhány kardiovaszkuláris rendellenesség. Vajon az életmódok különbözősége, az egészségügyi ellátáshoz való egyenlőtlen hozzáférés vagy valami más okozza ezt?
Jonathan C. Schisler, az Észak-Karolinai Egyetem orvoskarának (Chapel Hill) kutatója és munkatársai kimutatták, hogy legalább részben öröklött, genetikai változatok felelősek e különbségekért. Olyan genetikai eltéréseket találtak az egyesült államokbeli fehérek és feketék között, amelyek a feketékben a glükóz kevésbé hatékony metabolizációját okozzák, és ezzel növelik a cukorbetegségre való hajlamot. Eredményeiket a PLoS One közölte és a Newswise számolt be róluk.
Vizsgálatukat olyan személyeken végezték, akiket az egyetem szívkatéterezési laboratóriumában kezeltek. Vérmintájukból DNS- és RNS-elemzéseket végeztek, anélkül, hogy tudták volna, hogy az elemzett minta fekete vagy fehér személyből származik. Kimutatták, hogy a betegek egy részének RNS-profilja bizonyos, a glükóz metabolizációjában résztvevő géneket specifikusan gátló anyagokat tartalmaz. Ezután, amikor felfedték a betegek fajtáját, kiderült, hogy a gátolt gének nagyrészt a feketékben voltak jelen.
Tudván, hogy a genetikai változások nem járnak szükségszerűen együtt élettani változásokkal, a kutatók további vizsgálatokat végeztek, amelyek kimutatták, hogy a diabétesz ismert markerei is gyakoribbak voltak a feketékben. Eredményük a szigorúbb vizsgálat próbáját is kiállta, amikor az International HapMap Project (HAP-MAP) adatbázisban is ugyanazt a genetikai különbséget találták a fehérek és feketék között, mint vizsgálatukban. (A HAP-MAP adatbázis az európai, ázsiai és afrikai populációk közötti genetikai eltéréseket taralmazza.)
Miért más a szénhidrát-anyagcsere a feketékben és a fehérekben? A válasz valószínűleg történelmükben rejlik, abban az időszakban, amikor még a Föld más-más területén éltek. A kutatók úgy gondolják, hogy a feketékben azért gátolt a glükóz metabolizmusa, mert őseik Afrikában olyan környezetben éltek, ahol nehéz volt élelemhez jutni és étrendjük egészen más volt, mint a fehéreké. Ebben a környezetben a gátolt glükóz metabolizáció evolúciós előny volt. Amikor a feketék Amerikába kerültek, genetikailag nem változtak meg, azonban a korábban előnyös genetikai változat a nyugati étend mellett hátránnyá vált.
Nem ez az első eset, amikor az eltérő földrajzi eredet genetikai különbséggel jár együtt. Például a fekete férfiakban gyakoribb a glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz öröklött hiánya, amely miatt rendellenes vörösvértestek keletkeznek. Erről úgy gondolják, hogy hogy az Afrikában elterjedt malária elleni védekezésként alakult ki.
Vagyis feltehetően a diabétesz esetében is azoknak az elváltozásoknak az egyikéről van szó, amelyek valamilyen földrajzi környezetben előnyösek, azonban egy másikban hátránnyá válnak.
Joachim Frank biofizikus, Tim Hunt biokémikus és Dan Shechtman kémikus mellett több neves kutatóval is találkozhatnak a Nemzeti Tudósképző Akadémia növendékei vasárnaptól Szegeden.
A Sleep Health folyóiratban február 26-án jelent meg a Central Queensland University, Appleton Institute for Behavioural Science kutatóinak cikke, amelyben azt a kérdést járták körül, hogy a szexuális aktivitás milyen hatással van az alvásra.
A cikk az előrehaladott gasztroenteropankreatikus (GEP) neuroendokrin tumorok (NET) kezelésében alkalmazott peptidreceptor-radionuklid terápia (PRRT) progressziómentes túlélésre (PFS) és teljes túlélésre (OS) gyakorolt hatását összegzi.
A „Traumatológia Témakörök” sorozat 1993-ban indult az akkori Országos Traumatológiai Intézetben. A zsebkönyvek szerzői többnyire traumatológusok, akik a...
Ez a könyv Rudas János harmadik műve a csoportokról. Aki korábban tanulta és gyakorolta az önismereti, személyiségfejlesztési, emberierőforrásfejlesztési...