A magzattal együtt nő az anyja lába
A terhesség alatt gyakran megváltozik a láb alakja és mérete is – tették közzé megfigyelésüket a Iowa Egyetem kutatói az American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation márciusi számában.
Logikus feltételezésnek tűnne, hogy a változás hátterében a láb vizesedése áll, ám a szerzők azt is hozzáteszik, hogy a változás tartós, így aligha tudható be az ödémaképződésnek.
A várandós nők gyakran panaszkodnak bokasüllyedésről a gyermekvárás alatt, melynek hátterében valószínűleg az áll, hogy a terhesség alatt pluszteher nehezeik a lábboltozatra. A változásokhoz minden bizonnyal az is hozzájárul, hogy meglazulnak az ízületek is. A terhesség alatt egy relaxin nevű hormon termelődik, mely a méhnyak megnyúlása és felpuhulása, valamint a szemérem-ízesülés lazábbá válása révén segíti a szülés folyamatát. Ugyancsak a relaxin hatásával magyarázható az ízületeket összetartó szalagok megnyúlása, ennek eredményeként pedig a láb alakjának és méretének megváltozása is, mely a szülés után sem tér vissza a terhesség előtti állapotába.
„Hallottam már a nőktől, hogy a terhesség alatt megváltozik a cipőméretük, de semmit nem találtam erről az orvosi szaklapokban és szakkönyvekben. A kérdés tudományos igényű tisztázása érdekében mértük a láb nagyságát a terhesség elején (az első trimeszterben), majd öt hónappal a szülés után. Azt találtuk, hogy a terhesség valóban állandó változást eredményez a lábméretben” – mondja dr. Neil Segal ortopédsebész, a közlemény egyik szerzője.
Segal munkacsoportja 49 várandós nőnél végezte el a lábboltozat dinamikus és statikus mérését. Az eredmények azt jelzik, hogy a nők többségének (60-70 százalék) lába a terhesség alatt szélesebbé és hosszabbá válik. A lábboltozat magassága és teherbíró képessége a két mérési időpont között jelentősen csökkent, melynek következtében a láb hossza 2−10 milliméterrel növekedett. A láb nyomáspontjainak terhelését tekintve ugyanakkor nem észleltek jelentősebb változásokat. Azt is megfigyelték, hogy a láb hosszabbá és szélesebbé válása csak az első terhesség kísérőjelensége.
Dr. Segal úgy fogalmaz, hogy „azt eddig is tudtuk, hogy a nőket és ezen belül is elsősorban a gyermekes anyákat aránytalanul nagymértékben érintik a váz-izomrendszeri rendellenességek. Lehetséges, hogy a láb terhesség alatti változásai magyarázatot adnak arra, hogy a nők körében miért nagyobb a láb-, térd- és csípőízületi gyulladás és ezzel együtt az ízületi fájdalom előfordulása, mint a férfiak csoportjában.” Mindezek ismeretében a szerzők annak tisztázását is tervezik, hogy a most észlelt elváltozásokkal összefüggésben növekszik-e a későbbiekben az ízületi gyulladás esélye is. Közelebbi célkitűzésük olyan stratégiák kidolgozása, melyek alkalmasak lehetnek a váz-izomrendszeri struktúrák épségének megőrzésére a terhesség alatt.
A 36 éves brit színésznő és énekesnő, Denise van Outen valóban arról számolt be 2011-ben a bulvárlapoknak, hogy miközben kislánya, Betsy világra jövetele után gyorsan visszanyerte korábbi 38-as konfekcióméretét, a terhesség alatt 38-asról 39-esre nőtt cipőmérete csak nem akart visszatérni a terhesség előttire, ezért a világhírű tervezők által tervezett méregdrága cipőit kivétel nélkül kénytelen volt a kukába dobni. De az is biztosra vehető, hogy a kényszerű takarítás után hamarosan újabb – most már egy számmal nagyobb – drága lábbelik kerültek a szekrényébe.