A genetikai tényezők és az életmód hatása a halálozási kockázatra
Az Edinburghi Egyetem tudósainak vezetésével egy kutatócsoport annak járt utána, hogy életmóddal mennyiben lehet jó irányba befolyásolni az egyébként negatív genetikai tényezőket – írja a hvg.hu.
Az Egyesült Királyság biobankjából származó adatok segítségével összesen 353 742 embert vontak be a vizsgálatba. A BMJ Evidence-Based Medicine című tudományos lapban megjelent publikáció szerint az egészséges életmód akár 62 százalékkal is ellensúlyozhatja a rövidebb élettartamra hajlamosító genetikai faktorokat, és akár 5 évvel is meghosszabbíthatja az élettartamot.
A kutatók azt is kimutatták, hogy azoknál, akiknél ilyen típusú genetikai tényezővel lehet számolni, 21 százalékkal nagyobb az esély a korai halálozásra, mint azoknál, akiknél nem – függetlenül attól, hogy milyen életmódot éltek. Eközben az egészségtelen életmódot folytató embereknél 78 százalékkal nagyobb a korai halálozás esélye – függetlenül a genetikai kockázatuktól – írja a hvg.hu.
A vizsgálat arra jutott, hogy az egészségtelen életmód és a genetikai kockázat együttesen több mint kétszeresére növeli a korai halálozás kockázatát azokhoz képest, akik szerencsésebb génkészlettel születtek és egészséges életet éltek.
A kutatók azt találták, hogy az emberek bizonyos mértékig kontrollálhatják az élettartamukat. A magas genetikai kockázattal rendelkezők 40 éves korukban például 5,22 évet adhatnak hozzá az életükhöz, ha egészségesen élnek. Nem meglepő módon a hosszabb élethez az kell, hogy valaki
- soha ne dohányozzon,
- rendszeresen végezzen valamilyen fizikai aktivitást,
- legyen kiegyensúlyozott és elegendő az alvásideje,
- táplálkozzon egészségesen.