hirdetés
hirdetés

Iván Gizella cikkei

  #1
2004-07-01 00:00:00

Külföldi utazás a last minute-től az all inclusive-ig

Az utóbbi években, alapvetően a New York-i Világkereskedelmi Központ elleni támadás óta főként a terrorizmus fenyegetése, de a járványok és a helyi háborúk is sok ember kedvét elvették az utazástól. Ennek ellenére kár lenne itthon ülni, amikor a világ annyi látnivalót kínál.

Tavaly összesen 694 millióan indultak felfedezni a Föld országait, 1,2 százalékkal, vagyis 8 és fél millióval kevesebben, mint 2002-ben. Még a világ legnagyobb utazói, a németek is jobbára odahaza nyaraltak az elmúlt esztendőben, s a szakemberek az idén sem számítanak nagy emelkedésre a kiutazásban.

A Turisztikai Világszervezet, a WTO adatai szerint a turizmus – a SARS-járvány miatt – tavaly leginkább a délkelet-ázsiai országokban esett vissza, a térségbe 15 százalékkal kevesebben látogattak, mint egy évvel korábban. Amerika vonzereje is csökkent, igaz, az odautazók száma mindössze 2 százalékkal mérséklődött. Dél-Amerika és a karibi térség ugyanakkor aratott, oda 14, illetve 8 százalékkal többen utaztak. Európában – ahol az erős euró is fékezte az idegenforgalmat –, 3 százalékos volt a visszaesés, ugyanakkor Közép- és Kelet-Európában – jelezve a térség biztonságát – emelkedett a turistaforgalom.

Ám minden baj és katasztrófa ellenére a turizmust fejlődőképes ágazatnak tartják. Különösen, ha az Egyesült Államok és Nyugat-Európa kilábal a recesszióból, aranykor köszönthet a turizmusra. Természetesen a szakértők azt sem győzik hangoztatni, hogy az utazás egyik legfontosabb feltétele a repülés biztonsága. Ez viszont pénzbe kerül, tehát újra eljutottunk a fellendülés szükségességéhez. A WTO a szakértőkkel együtt optimista, és azt mondja, 2010-re akár egymilliárdra is nőhet az utazók száma világszerte.

hirdetés
hirdetés
hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.