Virtuális flashmobot szerveztek a fogorvosok az Emmi Facebook-oldalán
Kásler Miklós az orvosbérek emeléséről tett közzé videót a tárca hivatalos Facebook-oldalán, amely alatt több száz alapellátó fogorvos reklamál.
Virtuális flashmobot szerveztek az alapellátásban vállalkozóként dolgozó fogorvosok, amely kisebb tüntetéssé terebélyesedett Kásler Miklós miniszter „ajtaja” előtt – legalábbis az Emberi erőforrások Minisztériumának Facebook-oldalán.
A felháborodás oka, hogy míg az alapellátásnak összesen 71,5 milliárd forintos többletet biztosított a kormány annak érdekében, hogy az ott dolgozó orvosok és szakasszisztensek fizetését a tavaly, az egészségügyi jogviszonyról szóló törvénybe foglalt orvosi, és a már korábban elfogadott szakdolgozói bértáblához igazítsák, mindebből a vállalkozó fogorvosoknak nem jutott. Mindez sokakat érint érzékenyen, hiszen az alapellátó fogorvosok 85 százaléka dolgozik vállalkozóként, és csupán 15 százalékukat alkalmazzák – jellemzően – az önkormányzatok.
A döntést egyébként a tárca sem titkolta, december utolsó napjaiban a Népszava kérdésére válaszolva azt írták, csak az alkalmazott jogviszonyban álló fogorvosok kapják meg az emelt bért, a vállalkozóként közfeladatot ellátók nem. A minisztérium akkor ezt azzal indokolta, hogy a fogorvosi praxisok finanszírozását 2010-től másfélszeresére emelték, idén év elejétől pedig havonta 380 ezer forint rezsitámogatást adnak nekik.
Miközben a kormányzati kommunikáció általános orvosi béremelésről szól, ezzel a döntéssel sérült a szektorsemlegesség – hiszen a vállalkozóként a társadalombiztosítással szerződött fogászok – saját felelősséggel – pontosan ugyanazokat a feladatokat látják el, mint alkalmazotti státuszban foglalkoztatott kollégáik.
Ezt is felvetették többen Kásler Miklós videóposztja alatt, amelyet az Emberi Erőforrások Minisztériumának hivatalos Facebook-oldalára töltöttek fel a minap. Bár a közösségi oldal 300 hozzászólást jelez, ennél jóval kevesebb látszik a bejegyzés alatt, mert az oldal adminisztrátora valószínűleg rejti a kommenteket, ami azt jelenti, hogy csak annak írója és ismerősei láthatják a tartalmat, más nem.
A magyarok 60 százaléka csak panasz esetén fordul fogorvoshoz, becslések szerint a lakosság mintegy fele a társadalombiztosítás terhére veszi igénybe a fogászati ellátást. Ha az alapellátó fogorvosok az őket évek óta negatívan diszkrimináló kormányzati döntések nyomán felbontják szerződéseiket a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel (NEAK), a vidéken élők tömege esik el a rendszeres fogászati ellenőrzéstől is. Ez annak tükrében különösen tragikus, hogy lakosságarányosan Magyarország Európában az első, a világon pedig a harmadik a szájüregi daganatok gyakoriságágát tekintve, márpedig ennek szűrése elsődlegesen a fogorvosok feladata. Míg a magánfogászatokra elsősorban az egészségtudatos páciensek járnak – tudva, ha nem ellenőriztetik rendszeresen a fogaikat, azt később a pénztárcájuk bánja – a nem megfelelő egészségértéssel rendelkezők azonban biztosan nem, vagy csak végszükség esetén fogják igénybe venni a privát szolgáltatásokat.
Ha a magánszektorba kényszerítik az alapellátó fogorvosokat azzal nem csak a betegek járnak rosszul, de magukkal ránthatják a vidéki fogtechnikai szektor jórészét is.