AIDS konferencia: fókuszban az antiretrovirális szerek
A napokban zárult, ötezer fős római HIV-AIDS-konferencián bemutatták az első meggyőző bizonyítékokat arról, hogy az eddigi AIDS-gyógyszerek (un. antiretrovirális szerek, ARV-k) nemcsak a már megfertőződött egyéneknek segítenek tovább életben maradni, hanem a vírus terjedését is képesek gátolni
A napokban zárult, ötezer fős római HIV-AIDS-konferencián bemutatták az első meggyőző bizonyítékokat arról, hogy az eddigi AIDS-gyógyszerek (un. antiretrovirális szerek, ARV-k) nemcsak a már megfertőződött egyéneknek segítenek tovább életben maradni, hanem a vírus terjedését is képesek gátolni. Az ARV-k rendszeres szedése esetén a szervezetbe jutó vírus még azelőtt elpusztul, mielőtt elkezdene jelentősen szaporodni, azaz alaposan „megvetné a lábát" a szervezetben és elkezdené pusztítani a fehérvérsejteket. A módszer a férfiak és a nők esetében egyaránt működik, és a HIV-AIDS-ellenes nemzetközi program (UNAIDS) tudományos tanácsadója, Cathrine Hankins szerint főleg Afrikában jelenthet nagy változást, ahol a kulturális hagyományok miatt ma is sokan elutasítják az óvszeres védekezést.
Napi egy ARV tabletta szedésével akár titokban is megóvhatják magukat a fertőzéstől azok, akik - tudottan vagy sejtetten - HIV-fertőzött partnert választanak. A gyógyszerszedés hatásával foglalkozó tanulmányba 4758 olyan kenyai és ugandai párt vontak be, amelyeknek egyik tagja volt csak fertőzött. Az ARV gyógyszercsaládba tartozó tenofovirt szedők körében körülbelül 63 százalékkal kevesebben fertőződtek meg partnerüktől, ha pedig két hasonló hatóanyagot (tenofovirt és emtricitabint) tartalmazó kombinációs tablettát szedtek, akkor a kedvező arány 73 százalékra nőtt. Mivel ezt az arányt úgy kapták, hogy azokhoz viszonyítottak, akik hatóanyag nélküli (placebo) tablettát kaptak, a vizsgálatot idő előtt leállították, hiszen amint kiderül, hogy a módszer működik, nem etikus valakinek placebót adni pusztán a tudomány, a bizonyíték további megerősítése kedvéért.
Más kedvező újdonság is elhangzott a római konferencián az ARV gyógyszerekkel kapcsolatban. Azt is sikerült bebizonyítani, hogy jelentős hatása van, ha az ARV-t előbb kezdik adni a már megfertőződötteknek, mint az eddig gondolták. A több mint 1700 heteroszexuális pár közreműködésével végzett vizsgálatban megállapították, hogy ha a fertőzésre azelőtt fény derül, mielőtt a vírus sok fehérvérsejtet elpusztítana, az ARV adásával 96 százalékos eséllyel meggátolható, hogy a HIV az egészséges partnert is megfertőzze.
Az etika úgy diktálta, hogy ezt a vizsgálatot is a tervezettnél előbb fejezzék be. Az új bizonyítékok gyakorlati kihasználásához azonban olcsó gyógyszerre van szükség. Az ARV-k pedig nem filléres termékek. Ráadásul egyre újabbakra van szükség, mert - ahogy a baktériumok is ellenállóvá (rezisztenssé) tudnak válni az antibiotikumokkal szemben - a vírus is képes alkalmazkodni. Ma a szegény országokban csak a HIV-fertőzöttek 36 százaléka kap ilyen szert, és ezért nemcsak az ár, hanem a célba juttatás nehézsége is felelős. Az ENSZ terveiben is csak ennek az aránynak a megduplázása szerepel 2015-ig. A kutatók egy része nagy előrelépésnek tartja a római konferencián elhangzottakat.
Sikerek és kudarcok az AIDS-fronton
Közel hatvan országban csökkent jelentősen a fertőzések és a halálesetek száma. Vannak térségek, amelyek kívül esnek ezen a tendencián, s nem hogy csökkenne, hanem nő a betegek száma. A hiedelmekkel ellentétben nem Fekete-Afrikáról, hanem Észak-Afrikáról, a Közel-Keletről, kisebb mértékben pedig Közép-Ázsiáról van szó. S, ami bennünket közelebbről érint Kelet-Európáról, elsősorban Oroszországról - emeli ki a Népszava.
A HIV-vírussal fertőzött emberek száma 2000 és 2009 között háromszorosára nőtt Kelet-Európában és Közép-Ázsiában. Míg a századfordulón körülbelül 530 ezer fertőzöttről tudtak, 2009-ben már 1,3-1,6 millióra becsülték a számukat. Az új esetek 90 (!) százalékát Oroszországban és Ukrajnában észlelték. Nemzetközi jelentések 2008-ban arra hívták fel a figyelmet, hogy a kezelésre szorulóknak mindössze a negyedét látják el Oroszországban, s a helyzetet maguk az oroszok sem látják azóta sem jobbnak.
Feltűnően sok a nők körében a vírus-fertőzöttek száma. Tavaly 207 ezer ilyen esetet regisztráltak. Különösen aggasztó, hogy számuk a terhes nők esetében is növekedést mutat. Az adatok pontossága már csak azért is vitatható, mivel nem minden érintett kerül orvoshoz, aki pedig átesik a kivizsgáláson, nem biztos, hogy a kontrollra is elmegy.
Az orvosok, az egészségügyi dolgozók, a katonai szerződéssel rendelkezők, a terhes nők, az állampolgárságot kérők, a kórházi betegek, a donorok és az elítéltek nem kerülhetik el a vizsgálatot. Nem jó a helyzet Ukrajnában sem. 360 ezren szenvednek AIDS-ben, ez világviszonylatban is az ötödik helyet jelenti, Európában pedig a másodikat