Továbbra sem tudni, mi okozza hasmenésjárványt
Mégsem a spanyol uborka a vétkes
Mégsem a spanyol uborka a "vétkes" a Németországban terjedő és immár 15 halálos áldozatot követelő hasmenésjárványért - közölték kedden a hamburgi egészségügyi hatóságok. Svédországban is meghalt egy ember a Németországban kitört hasmenésjárvány áldozataként.
A hivatalos hamburgi bejelentés szerint az illetékes szervek laboratóriumi vizsgálatnak vetettek alá két, Spanyolországból importált, a fertőzöttnek vélt szállítmányból származó uborkát. Azokon ugyan EHEC-baktériumot fedeztek fel, az azonban nem azonos azzal a baktériumtörzzsel, amelyet a fertőzött betegek székletében mutattak ki.
A hamburgi intézet napokkal ezelőtt még azt állította, hogy a súlyos hasmenésjárványt okozó baktérium a Spanyolországból importált salátauborkán kimutatható. Madrid akkor tiltakozott a gyanúsítás ellen. Megfigyelők arra számítanak, hogy a mostani - negatív - laboratóriumi lelet élezheti a járvány kapcsán kialakult spanyol-német vitát.
Cornelia Prüfer-Storcks, az önálló tartománynak számító Hamburg egészségügyi minisztere sajtóértekezleten közölte, hogy a két uborkát újabb vizsgálatnak vetik alá.
A miniszter ugyanakkor igyekezett magyarázni a hatóságok bizonyítványát. A többi között azt állította: felelőtlenség lett volna, ha a rohamosan terjedő járvány kapcsán nem jártak volna utána minden alapos gyanúnak.
A miniszterhez hasonlóan megvédte a hatóságokat a német Szövetségi Élelmezési, Mezőgazdasági és Fogyasztóvédelmi Minisztérium államtitkára is. Robert Josef Kloos Debrecenben gy fogalmazott: nem késlekedtek, gyorsan reagáltak a fertőzés megjelenését követően a kialakult helyzetre; a szakemberek jelenleg a baktérium felbukkanásának pontos helyét keresik.
A politikus az európai uniós agrárminiszterek informális zárt körű tanácskozását követő sajtótájékoztatón elmondta: a betegség 3-10 napos lappangási ideje okozta azt a "késlekedést", amivel megvádolták a német hatóságokat.
Josef Kloos többször is jelezte: jelenleg is folynak a vizsgálatok annak kiderítésére, hogy hol kerülhetett kórokozó a zöldségekre. Egy erre vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva közölte: semmilyen eshetőséget nem lehet kizárni, így azt sem, hogy a baktérium Németországban került az uborkára.
Az államtitkár úgyvéli, nem lesz szükség a határellenőrzés átmeneti visszaállítására Németországban, ahogy egyéb korlátozó intézkedéseket sem kell hozniuk a kereskedelem területén.
Már Svédországban is van halálos áldozata a hasmenésjárványnak
A svéd kórház közlése szerint, az ötvenes éveiben járó pácienst május 29-én vették fel, aki nem sokkal korábban Németországból tért vissza. A borasi kórház illetékesei szerint a nő halálát az EHEC baktérium okozta.
A járványnak eddig csak Németországban volt halálos áldozata, a média szerint eddig 15-en haltak meg, és sok százan betegedtek meg. Az országos járványügyi központ szerint 373 ember esetében a járvány legsúlyosabb, az E. coli baktérium HUS nevű formáját mutatták ki, hétfőn ez a szám még csak 329 volt.
Susanne Glasmacher, a Robert Koch Intézet szóvivője elmondta, hogy további csaknem nyolcszáz embert az E. coli EHEC baktériuma fertőzött meg.
A német hatóságok óva intik a lakosságot az uborka, saláta és nyers paradicsom fogyasztásától.
Hollandia segélyt kér Brüsszeltől
Ellentétben a német államtitkár álláspontjával, Hollandia bejelentette, hogy a német piaci korlátozások miatt gazdáinak pénzügyi segélyezését kérvényezi Brüsszeltől, mivel azok nagyrészt a német piacra szállítanak: az uborka, paradicsom és saláta német exportjának értéke 1,1 milliárd eurót (közel 300 milliárd forint) tesz ki. Eddig még nem találtak fertőző baktériumot a holland terményekben, a vizsgálatokat folytatják, az eredményt kedden hozzák nyilvánosságra.
Oroszországban betiltották a német és spanyol uborka, paradicsom és saláta importját, és jelezték annak a lehetőségét is, hogy mivel nincs kellő információ a fertőzés forrásáról, az egész Európai Unióra kivetik a friss zöldségre szóló importtilalmat.