2024. november. 24., vasárnap - Emma.
hirdetés
hirdetés

Anthony Fauci lemondását követelik

Anthony Fauci, az Egyesült Államok allergológiai és fertőző betegségekkel foglalkozó országos intézetének (NIAID) igazgatója lemondását követelik republikánus politikusok a kínai Vuhan víruskutató laboratóriumának lehetséges amerikai támogatása miatt kirobbant botrány kapcsán. Nemzetközi kitekintés.

A Daily Wire című internetes médium cikke szerint növekszik a nyomás Anthony Faucin, aki egyben Joe Biden amerikai elnök legfőbb egészségügyi tanácsadója is. A botrányt az Intercept című amerikai oknyomozó portál írása robbantotta ki. Az írás, dokumentumokra hivatkozva azt állítja, hogy az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH), amelyhez a Fauci irányította kutatóintézet is tartozik, korábban pénzügyileg támogatta a vuhani víruskutató intézet (WIV) különleges génsebészeti kutatásait, és hogy a vuhani laboratórium lehet a SARS-CoV-2 koronavírus által okozott COVID-19 világjárvány egyik lehetséges kiindulási pontja.

2021 májusában Fauci amerikai szenátusi bizottsági meghallgatásán kérdésre válaszolva kijelentette, hogy az amerikai NIH "sohasem támogatta pénzügyileg, és most sem támogatja a különleges génsebészeti kutatásokat a vuhani víruskutató intézetben".  Az Intercept oknyomozó portál azonban az információszabadságról szóló amerikai törvény (FOIA) által lehetővé tett hivatalos adatkikérés nyomán bizonyítékot talált arra, hogy az NIH "3,1 millió dolláros denevér-koronavírus kutatási ösztöndíjat nyújtott egy "EcoHealth Alliance" elnevezésű csoportnak, amelyből a vuhani víruskutató intézet 599 ezer dollárt részben arra használt, hogy azonosítsa és génsebészeti úton megváltoztassa azokat a denevér-koronavírusokat, amelyek valószínűleg megfertőzhetik az embereket is".

A Daily Wire cikke idézte Richard Ebright professzort, a New Jersey állambeli New Brunswickban működő Rutgers Egyetem sejtbiológus szakértőjét, s aki szerint a fenti dokumentumok azt bizonyítják, hogy a 2014-es és 2019-es NIH-ösztöndíjak valóban ilyen különleges génsebészeti kutatásokat támogattak a vuhani laboratóriumban, mégpedig az EcoHealth Alliance csoporton keresztül. Ebright szerint Fauci "nem mondott igazat" a szenátusi bizottsági meghallgatáson. A biológus megjegyezte: a dokumentumok szerinte azt bizonyítják, hogy az amerikai "támogatások elősegítették Vuhanban egy új, a  SARS-vírusok családjába tartozó koronavírus génsebészeti úton történt létrehozását".

Számos republikánus kongresszusi képviselő már a szenátusi meghallgatás után követelte, hogy teljes körű kongresszusi vizsgálat induljon, feltárandó minden olyan információt, amely az NIH és a Fauci vezette intézmény által a vuhani laboratóriumnak nyújtott kutatási támogatásokra vonatkozik. Jim Jordan ohiói, Ronny Jackson texasi és Josh Hawley missouri republikánus képviselő valódi válaszokat vagy egyenesen Anthony Fauci lemondását követelik, míg Rand Paul Kentucky állambeli republikánus szenátor hamis tanúzás miatt kezdeményezett szenátusi vizsgálatot Fauci ellen.

*

Szerdai brit médiaértesülések szerint a brit kormány hamarosan megszünteti a koronavírus ellen teljesen beoltott utazók számára a zöld és a sárga országbesorolásokat, és új rendszert léptet életbe. A BBC brit közszolgálati médiatársaság által szerdán idézett kormányforrások szerint a tervezett új rendszer lényege valószínűleg az lesz, hogy a mindkét oltási dózissal beoltott utazók karanténkötelezettség nélkül beutazhatnak majd brit területre olyan országokból, amelyekben a nagy-britanniaihoz hasonlóan magas az oltottsági arány.

A brit egészségügyi minisztérium szerda este közzétett legfrissebb adatai szerint a 16 éven felüli brit lakosság 80,3 százaléka mindkét oltási dózist megkapta.

A brit kormány májusban léptette érvénybe a közlekedési lámpákéhoz hasonló színkódos rendszert, amely zöld, sárga és vörös kategóriák alapján határozza meg, hogy Angliába milyen feltételekkel lehet külföldről beutazni.    Jórészt ugyanezt a rendszert követi az Egyesült Királyság másik három országa, Skócia, Wales és Észak-Írország is.

A sárga kategóriás országokból - köztük Magyarországról - érkezőknek a korábbi szabályozás alapján tíz napot karanténban kellett tölteniük, indulásuk előtt egy, érkezésük után két koronavírustesztet kellett elvégezniük saját költségükön, akkor is, ha hazájukban mindkét oltási adagot megkapták. Augusztusban azonban a brit kormány az európai uniós és az amerikai állampolgárok esetében jelentősen enyhítette az előírásokat: a múlt hónap eleje óta az EU-ból és az Egyesült Államokból azok is karanténkötelezettség nélkül beutazhatnak Angliába, akik nem a brit oltási kampány keretében kapták meg a koronavírus elleni oltás két dózisát. Nekik az érkezés utáni második tesztet - ha az első negatív - már nem kell elvégeztetniük.

Az augusztus eleje óta érvényes enyhítés azokra vonatkozik, akik az Európai Gyógyszerügynökség (EMA), illetve az Egyesült Államok szövetségi élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatósága (FDA) által jóváhagyott oltóanyagokban részesültek. A teljesen beoltott uniós és amerikai állampolgárok számára így a szerdai brit médiaértesülések forrásai által valószínűsített újabb módosítás - vagyis a sárga és a zöld járványkockázati kategóriák tervezett eltörlése - jelentősebb változást nem jelentene, csak akkor, ha a nagy-britanniai érkezés utáni tesztelési kötelezettség is megszűnne.

A vörös kategória a BBC forrásai szerint megmaradna. Az e kategóriába sorolt országokból csak a brit és az ír állampolgárok, illetve a Nagy-Britanniában letelepedési engedéllyel élő külföldiek utazhatnak be Angliába, és érkezésük után a brit kormány által kijelölt, őrzött szállodák valamelyikében tíz napot elkülönítésben kell tölteniük, saját költségükön.

*

A világon 222 516 512 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint csütörtök reggeli adatai szerint. Egy nappal korábban 221 894 939 fertőzöttet tartottak nyilván.

A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.

(forrás: MTI)

cimkék

hirdetés

Könyveink