Mi az Alzheimer-kór kialakulásának oka és mi a patomechanizmusa? Miért bukott meg eddig több előrehaladott fázisú klinikai kísérlet is, amely a betegség gyógyítását célozta?
A Journal of Psychopharmacology legutóbbi számában olvasható a brit pszichofarmakológus társaság szakértőinek demenciakezelésre használatos gyógyszerekkel kapcsolatos felülvizsgált ajánlása.
A nagy dózisban, naponta szedett B-vitaminok jelentősen lassítják idős embereknél az elbutulást, csökkentik az agyzsugorodást, sőt az Alzheimer-kór ellen is bizonyos védelmet nyújtanak.
Rendkívül fontos a háziorvosok szerepe a demenciák korai felismerésében és terápiájában. A XII. Alzheimer-kór Konferencia programjában ezért a kutatás, a diagnózis, a differenciáldiagnózis és a terápia fontos területei mellett háziorvosi továbbképző tanfolyamot, valamint Interdiszciplináris Fórumot is szerveznek a családorvosoknak.
Állatkísérletekben a C-vitamin képes megszüntetni az Alzheimer-kór okozta elváltozásokat. Svéd kutatók nagy figyelmet keltő eredményeit a Journal of Biological Chemistry közölte.
Egy újfajta vértesztet dolgoztak ki, amely 96 százalékos pontossággal mutatja ki az Alzheimer-kórt, talán már az előtt is, hogy a tünetek, mint például a memóriazavar jelentkeznének.
A Mayo Clinic legfrissebb vizsgálata szerint a „kognitív tartalék” (rezerv) PET-CT-vizsgálattal történő felmérése hasznos információkkal szolgálhat a korai kezdetű Alzheimer-kór időbeni felismeréséhez.
Ellen Bialystok, a kanadai York Egyetem kognitív idegtudós közel 40 éve tanulmányozza a kétnyelvűség agyra gyakorolt hatását. Ez idő alatt számos előnyt sikerült kimutatnia a rendszeresen két nyelvet használóknál, kutatásai szerint még az Alzheimer-kór tüneteinek kialakulását is késlelteti.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?