Az emberi társadalmak a különböző korokban/korszakokbanfejlettségük függvényében különbözőképpen vélekedtek az egészség megtartásáról, a betegségek megelőzéséről és a betegségek (járványok) kezeléséről.
Azt ugyan még nem látni, hogy milyen eredményeket érhet el az egészségügy átalakítása, a közönség azonban már levette, hogy nagy a baj, írja a Népszabadság.
Kevesebb aktív kórházi ágyra lenne szükség, ha több modern diagnosztikus eszköz állna a hazai gyógyítók rendelkezésére. Ám most minden a pénzügyi túlélésről szól, nincs se idő, se energia, se anyagi lehetőség azon munkálkodni, hogy némi átgondolt ráfordítással a kasszának olcsóbbá, a betegnek pedig elviselhetőbbé tegyük a gyógyítás-gyógyulás útját. De azért pénz nélkül is van mit tenni: kihozni például a raktárból az évek óta ott porosodó CT-t.
Láng Benedek tudománytörténetet és tudománymódszertant oktat a BME Filozófia és Tudománytörténet Tanszékén. Mágia a középkorban című könyve arról szól, hogyan próbálták a középkorban a tudományt és az áltudományt elválasztani egymástól, azaz arról a demarkációs kérdésről, ami napjainkban is aktuális.
Az orvostudományban az ókor óta volt egyfajta küzdelem a mesterség és a hivatás között. Bár a medicina mindig arra törekedett, hogy tudománynak tekintsék, mindig volt egy egyszerű mesterség-vonulata is – mondja a Medical Tribune-nek adott interjúban dr. Magyar László András művelődéstörténész. A Semmelweis Orvostörténeti Könyvtár igazgatója szerint az orvoslás mai gondjaira talán az jelentené a megoldást, ha a sebészet és a gyógyszerek alkalmazása mellett újra komolyan vennék a több ezer éves hagyománnyal bíró diétetikát is. Az interjú alatt közöljük Galénosz: A jó orvos filozófus is egyben című munkáját dr. Magyar László András fordításában.
Gyógyító olejkárok
Vengerszki doktor. Magyar orvos, valamilyen szláv nyelven. Kifélék, mifélék ők, akiket – amíg ismertük ezt a szót – olejkároknak neveztünk? Értelmező szótárunk már nem tartja megörökítésre érdemesnek az elnevezést, pedig viselője – főként a falusiak körében – valamikor igen népszerű volt.
A történelmi Magyarországon a 16–17. századig nagyon kevés volt az akadémiát, egyetemet végzett orvos. Diplomával külföldiek vagy valamelyik külhoni alma materben tanult magyar orvosok rendelkeztek. Az orvosi munka nagyrészét füjesek (füvesek), javasasszonyok, bábák, tudós aszszonyok végezték; maguk gyűjtötték be a betegek gyógyításához és a varázsláshoz használatos gyökereket és növényeket. (Orvos szavunk eredeti jelentése varázsló, a népnyelvi kifejezés utal a gyógyító varázslóra.)
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?