A marylandi Bethesda Nemzeti Szív-, Tüdő és Hematológiai Intézetének kutatócsoportja olyan új génterápiás eljárásról számolt be, melynek segítségével hatékonyabban vehető fel a küzdelem a sarlósejtes anémia ellen.
A CRISPR-Cas9-cel végrehajtott génszerkesztés, amit betegségek kijavítása érdekében végeznek, tumorok kialakulását eredményezheti, írja két párhuzamosan megjelent Nature Medicine-tanulmány.
A Medical Online júliusi számában összefoglaltuk, a laboratóriumi munka során fellépő hibákat és azok költségvonzatait. A téma jelentősége indokolja, hogy az augusztusi számban visszatérjünk erre a tematikára. Mivel az összes preanalitikai hibák mintegy 60-85 %-káért a hemolízisre felelős ebben a számban részletesen bemutatjuk a hemolízis következményeit, okait és a megelőzés módjait.
A géneditálás gyors és olcsó módszerét még csak három éve fejlesztik, máris lehetséges a humán felnőtt őssejtek génjeinek átszerkesztése, és legalább egy amerikai és négy kínai csapat próbálkozik humán embriókkal.
Az oxigén és a széndioxid mellett a nitrogén-monoxid is alapvető szerepet játszik a légcserében. A felfedezés új fejezetet nyithat a kardiovaszkuláris betegségek kezelésében és a transzfuziológiában.
A Johns Hopkins Egyetem kutatói kimutatták, hogy a betegek egy részében még a részlegesen azonos csontvelő átültetése is megszüntetheti a sarlósejtes anémiát.
A British Medical Journal (BMJ); a Lancet; a Journal of the American Medical Association (JAMA) és a New England Journal of Medicine (NEJM) aktuális számainak tartalmából ajánljuk.
A koleszterinszint-csökkentő sztatinok az Egyesült Államokban a leggyakrabban felírt gyógyszerek közé tartoznak, de most egy új hatásukra is fény derült: halálos szövődményektől védhetik meg az őssejt-transzplantáción átesett betegeket.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?