Kezelhetetlensége miatt a veleszületett gerincvelői izomsorvadás több évtizeden át „árva” betegségnek számított, azonban a betegségmódosító gyógyszerek forgalomba kerülésével a 21. század új perspektívát hozott.
Az IBD világnapja alkalmából a Bristol Myers Squibb olyan, tabukat döntögető kampányt indít, amely a betegeket a középpontba állítva mutatja be, mit jelent ezzel a betegséggel együtt élni.
Csökken az orvos szerepe, itt is uralkodóvá válik a konzumerizmus, vetíti előre Molnár Mária Judit, a Semmelweis Egyetem Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézetének igazgatója a portfolio.hu-n.
Ma már nem utópia, bárki elkészíttetheti saját géntérképét. Vannak, akik attól félnek, hogy a genetikai információkkal visszaélhetnek a biztosítótársaságok, vagy a munkaadók.
Tizenegy évvel Clinton elnök és Tony Blair miniszterelnök diadalmas bejelentése után az emberi géntérkép gyümölcse lassan kezd beérni. A kezdeti lelkesedést előbb kiábrándulásszerű csalódás követte, ám ezt lassan felváltja a bizakodás – legalábbis a rákgyógyászatban.
Az egyik első olyan példát ismertették amerikai kutatók a szakirodalomban, amikor egy személy genetikai kódjának feltérképezése betegsége jobb kezelését eredményezte.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?