A Sleep Health folyóiratban február 26-án jelent meg a Central Queensland University, Appleton Institute for Behavioural Science kutatóinak cikke, amelyben azt a kérdést járták körül, hogy a szexuális aktivitás milyen hatással van az alvásra. A legenda igaz, bár nőknél és férfiaknál különbözőképpen jelentkeznek az előnyök.
A pszichiátriai zavarokhoz gyakran társulnak szexuális problémák. Ennek oka részben az, hogy a pszichiátriai zavarok hátterében álló biológiai változások a szexualitásra is hatással vannak, másrészt egy pszichiátriai zavar számos olyan pszichoszociális problémával jár együtt, amely nehezíti a párkapcsolatot és a szexualitást.
Az Európai Neuroendokrin Tumor Társaság (European Neuroendocrine Tumor Society; ENETS) 2023-ban jelentette meg a jól differenciált nem funkcionáló pancreas neuroendokrin tumorok (NF-Pan-NET) diagnózisára és kezelésére vonatkozó útmutatását.
Az erectilis diszfunkció (ED) a férfiak egyik leggyakoribb szexuális problémája, amely jelentős hatással van életminőségükre, önbecsülésükre és párkapcsolataikra.
A polycystás ovarium szindróma (PCOS) egy endokrin és metabolikus kórállapot, mely a praemenopausalis korú nők akár 20%-át is érintheti. A betegség etiológiája többtényezős és jórészt feltáratlan. A tünetegyüttes jellemzője a hyperandrogenismus, valamint a petefészkek működészavara és polycystás morfológiája (PCOM, polycystic ovarian morphology).
Az emlők fejlődésében és a terhesség alatti tejkiválasztásban fontos szerepet betöltő prolaktin hormonnak az emlőrák kialakulásában is központi szerepe lehet.
Medical Online >> Hypothyreosis az aluldiagnosztizált betegség
2020-08-27
A pajzsmirigy betegségei a lakosság 6−8%-át érintik, így joggal mondhatjuk, hogy népbetegségről van szó. Ennek köszönhetően naponta találkozhatunk ezekkel a betegségekkel a klinikai tevékenységünk során.
A szkizofrénia gyógyszeres kezelése a mai napig a dopaminhipotézisen alapuló receptorgátlásra épül. A mai ismereteink alapján azonban a szkizofrénia patofiziológiája sokkal inkább magyarázható a neurotranszmitter-rendszerek komplex egymásra hatásának egyensúlyi eltolódásával, mintsem önmagában a dopaminpályák kóros működésével. Mindemellett a kóreredettel kapcsolatos kutatásokat megtermékenyítően mozdította előre a szkizofrénia immunológiai hipotézise, ami lehetőséget ad a genetikai prediszpozíció, az idegfejlődés és a környezeti tényezők integrálására. Mindezekre alapozva számos új terápiás lehetőség fejlesztése megindult, melyek lassan a napi gyakorlatban is megjelennek.