Nem volt könnyű év 2015 (sem) az egészségügyben. Összeállításunkban a teljesség igénye nélkül szemelgettünk az esztendő legfontosabbnak ítélt eseményeiből.
Dr. Ónodi-Szűcs Zoltán Szabad-e a struktúra változatlansága mellett újabb forrásokat önteni a jelenlegi rendszerbe? című vitairatára reagált dr. Szintay István orvos-közgazdász.
Újabb javaslatokkal áll Szócska Miklós elé a Magyar Kórházszövetség. Remélik, a forrást nem igénylő intézkedések javítják a kórházi szektor hangulatát.
Az egészségügyi ágazat minden szereplője egyetért abban, hogy szükség van a betegekért dolgozó civil mozgalmakra. A jól működő szervezetek nem csak a betegeknek fontosak: tehermentesíthetik az orvosokat, lobbierőt jelentenek a gyógyszercégeknek, felvilágosító programjaikkal megtakarítást hozhatnak az egészségkasszának. Ismertségük és elismertségük növekedésének gátja azonban a széttagoltság. Törekvések ugyan vannak a változásra, ám úgy tűnik, a civil öntudat ma még nem elég erős ahhoz, hogy az azonos értékek és érdekek mentén úrrá legyen a rivalizáláson.
Visszavonták az egészségpénztári törvényt
A várakozásoknak megfelelően név szerinti szavazással, 347 igen és 19 nem vokssal, tartózkodás nélkül hatályon kívül helyezte az Országgyűlés a február 11-én másodjára is elfogadott egészségpénztári törvény nagy részét. A Szabad Demokraták Szövetsége nem támogatta a „visszavonást”. Megmaradtak a felügyeleti tanács összetételére, az intézményi és a betegforgalmi listára, valamint az elszámolási nyilatkozat megszüntetésére vonatkozó rendelkezések. A törvény jogutód nélkül, kényszer- végelszámolással megszünteti a nemrégiben létrehozott, 22 egészségbiztosítási pénztárat, s visszaáll a korábbi társadalombiztosítási rendszer.
www.medicalonline.hu
Az ÁSZ folytatná a reformot
Szigorítaná az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a korbácsrendeletet, s következetesen folytatná az egészségügyben megkezdett reformokat. A számvevők elismerik, hogy a Gyurcsány-kormány az egészségügyben többnyire teljesítette kiadáscsökkentő programját, szerintük azonban az eddigi intézkedések nem elegendőek az eredmények megtartásához. Egyes elemeket (vizitdíj, pénztártörvény) törölni kellett, másrészt jelentős intézkedések el is maradtak, például a kórházak gazdálkodásának átalakítása vagy az ágazatban dolgozók rugalmasabb foglalkoztatása. Felróják a kormánynak azt is, hogy nem készültek el a finanszírozási protokollok. Az ÁSZ további lépéseket sürget, hiszen az is kiderült: a járóbeteg-ellátásban a teljesítménykeret 75 százalékát nem használták föl, miközben várólistákat vezetnek.
Népszabadság
Új szakállamtitkárok
Három új szakállamtitkárt nevezett ki az egészségügyi tárcához Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Az Egészségügyi Minisztérium honlapja – egyelőre fotók és életrajzok nélkül – arról tájékoztat, hogy a korábban távozó szakállamtitkárok helyére Horváth Zoltán, Medgyaszai Melinda és Pordán Endre került. Pordán Endre korábban volt már a minisztérium közigazgatási államtitkára.
Medical Online
Javaslatcsomag rendelőkre
Bár a teljesítménykorlátozás miatt a szakrendelők egy részében néha hónapokat is várnak vizsgálatra, 3-4 milliárd megmaradt a kasszában. Schvarcz Tibor, a szocialista frakció egészségügyi munkabizottságának vezetője elismerte a helyzet tarthatatlanságát. A politikus elmondta: a frakció javaslatcsomagot készít, amely helyreállítaná az egyensúlyt. Egyebek mellett hozzáigazítják az ellátandó betegek arányához a szakrendelések kapacitását, az uniós forrásokból pedig ott fejlesztik a járóbetegellátást, ahol arra valóban szükség van a várakozási idők csökkentéséhez. Ahol nincs beteg, megszüntetik az ellátást, a pénzt pedig oda adják, ahol értelmesen fölhasználhatják a gyógyításra.
Népszabadság
Rákgyógyítás: magyar intézet Európa három legjobbja között
Bár hivatalosan még nem jelentették be, az Európai Onkológiai Intézetek Szövetsége (OECI) genovai kongresszusán elhangzott: Európában egyelőre három intézmény teljesítette az akkreditáció követelményeit. A dijoni (Franciaország) és a bari (Olaszország) központ mellett az Országos Onkológiai Intézet felelt meg a szövetség normáinak. Az akkreditáció célja, hogy olyan rendszert dolgozzanak ki, mellyel az Európai Unióban minden daganatos ellátással foglalkozó egészségügyi intézményben mérni lehet az ellátás szintjét, valamint annak minőségét – mondta el az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója, prof. dr. Kásler Miklós.
Weborvos
Menetrend a társadalmi egészségbiztosításért
Társadalombiztosítási állandó bizottságot hozna létre az Országgyűlésben a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal (NEK), amely üdvözli ugyan az egészségpénztári törvény „visszavonását”, de ezenkívül még számos intézkedést sürget „a társadalmi egészségbiztosítás kiépítése” érdekében. Ehhez a több-biztosítós modellhez kapcsolódó valamennyi jogszabályt hatályon kívül helyeznék. A többi közt azonnal megszüntetnék az Egészségbiztosítási Felügyeletet, Nemzeti Egészségügyi Fejlesztési Alapot hoznának létre és előkészítenék a Fidesz által már többször benyújtott, ám tárgysorozatba sem vett törvényjavaslatban foglaltak bevezetését.
Medical Online
Kórházi kinevezések
Gönczi Ágnest nevezte ki a Fővárosi Önkormányzat egészségügyi bizottsága az egyesített Szent János Kórház élére. A posztot az új vezető június 1-jétől tölti be. További öt évre Velkey Györgyöt választotta meg a budapesti Bethesda Gyermekkórház főigazgatójának az intézmény fenntartója, a Magyarországi Református Egyház zsinata. A kórház jelenlegi vezetőjének kinevezése 2013. november 30-ig szól.
Weborvos
Új praxisfinanszírozási rendelet
Elfogadta a kormány a háziorvosi praxisok finanszírozásáról szóló rendeletet. Az új jogszabály június 1-jétől hatályos. A szakminiszter szerint a háziorvosok bevétele összességében mintegy 10 milliárd forinttal nő, aminek megvan a fedezete az Egészségbiztosítási Alapban, és a jövő évi költségvetésben is lesz rá forrás. Az előzetes bejelentéseknek megfelelően a háziorvosok 50 forintot kapnak minden beteg jogviszony-ellenőrzése után. Az ellenőrzés 2007 decemberétől kötelező, de csak azok után az ellenőrzések után fizet a biztosító, ahol valóban létrejött az orvos-beteg találkozás. A házigyermekorvosok esetében az úgynevezett fix díjazás emelkedik. Felülvizsgálták a szakmai szorzók rendszerét is – közölte Székely Tamás; az eddigi 1,1-es szorzót 1,2-re, az 1,2-est pedig 1,3-ra emelték, továbbá a háziorvosi praxisok fix összegű díját átlagosan 47 százalékkal növelték, és azért is pluszpénzt kap az orvos, ha több szakasszisztenssel dolgozik.
Medical Online
Érvénytelen népszavazás
Érvénytelen volt az ügydöntő népszavazás az észak-borsodi Kazincbarcikán, ahol a kórház működtetési és vagyonkezelői jogának átadásáról dönthettek a város lakói. A népszavazás kérdésére – „Egyetért-e Ön azzal, hogy a Kazincbarcikai Városi Kórház működtetési és vagyonkezelői jogát az önkormányzat átadja más cégnek vagy szolgáltatónak?” – 915-en válaszoltak igennel, ez a résztvevők 12,32 százaléka; 6510 szavazó, azaz 87,68 százalék nemmel voksolt – mondta el Illés Pál, Kazincbarcika jegyzője.
MTI
Jöhetnek a hibrid embriók?
A brit parlament alsóháza 160 fős, jelentős többséggel törvénymódosítást fogadott el, amely lehetővé teszi a humán-állati sejtekből kevert, hibrid embriók létrehozását – kizárólag orvoskutatási célokra. Magyarországon is újra kellene írni az egészségügyi törvény reprodukciós fejezetét – véli az Egészségügyi Tudományos Tanács titkára, prof. dr. Mandl József.
Népszabadság
Elindult a Google Health
A Google elindította új szolgáltatását, a Google Healthet. A már a tervezés időszakában is komoly aggodalmakat és lelkes várakozást ébresztő adatbázist a felhasználók egészségügyi adataik tárolására és menedzselésére használhatják. A regisztrált felhasználó jelszóval védett fiókjában létrehozhatja saját profilját, ahol rögzítheti az egészségével kapcsolatos adatokat, az életmódjáról szóló információkat. A beépített „orvoskereső” segítségével lokálisan lehet böngészni az orvosok szakterülete szerint, a „virtuális gyógyszerdoboz” pedig tárolja a gyógyszerfogyasztási és egyéb tevékenységek menetrendjét és jellemzőit, s egyfajta határidőnaplóként működik. Az oldalon megtalálhatóak a nagyobb (egyelőre amerikai) gyógyszertárak, orvosi csoportok és tesztlaborok linkjei is. A Google Healthben nincsenek hirdetések, s egyelőre nem is tervezik bevezetésüket.
IT café
A várakozásoknak megfelelően 347 igen és 19 nem vokssal, tartózkodás nélkül hatályon kívül helyezte hétfőn az Országgyűlés a február 11-én másodjára is elfogadott egészségpénztári törvényt. A Szabad Demokraták Szövetsége - mint azt a nap folyamán Gusztos Péter frakcióvezető-helyettes előre jelezte - nem támogatta a jogszabály "visszavonását".
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?