A Cell Metabolism folyóiratban jelent meg a The Jackson Laboratory for Genomic Medicine (JAX) kutatóinak cikke, amelyben egy olyan új gyógyszercélpontot sikerült azonosítani, amely mérsékelheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
A jelen dolgozatban szakdolgozók részére foglaltam össze a legfontosabb elméleti ismereteket diabetológiai szempontból. A dolgozat második részében a mindennapi gyakorlat szempontjait összegzem, hiszen ezt a méltán népszerű hatóanyagot egyre többen használják.
Kutatók a Signal Transduction and Targeted Therapy folyóirat hasábjain arról számoltak be, hogy közel állnak ahhoz, hogy hasnyálmirigy őssejtek révén cukorbetegeknél is képesek legyenek beindítani az inzulin termelődését; vagyis megszűnne a napi injekciózási kényszer.
A Baker Heart & Diabetes Institute kutatói a Clinical Epigenetics folyóiratban közölt cikkükben arról számoltak be, hogy gyógyszeresen képesek voltak regenerálni cukorbetegekből származó, sebészeti úton eltávolított, működésképtelen inzulintermelő béta-sejteket.
Kvíz a Medical Tribune 2020/3. számához Medical Tribune 3. számhoz kvíz
Medical Online
2020-03-01
A cukorbetegség gyógyítása napjainkban sem megoldott, ezért érthetőek azok az útkeresések, melyek az endokrin hasnyálmirigy pótlására törekednek. A több évtizedes múltra visszatekintő pancreas- és szigetsejt-transzplantáció korlátai és visszafogott eredményei miatt előtérbe kerültek azok a kutatási irányvonalak, melyek biológiai, illetve műszaki-informatikai rendszerek fejlesztésére irányulnak. Ezek az alternatívák napjainkban az őssejtkezelés és a mesterséges pancreas alkalmazási területeit jelenthetik.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?