A The Lancet Infectious Diseases folyóiratban megjelent cikkben a világjárványt okozó SARS-CoV-2 vírus szöveti perzisztenciája és a poszt-Covid vagy long-Covid szindrómának nevezett hosszú távú tünetekkel jelentkező betegség közötti asszociációt értékelték.
Variánsleves van, amelybe az omikron alvariánsai vegyesen és sokszínűen érkeznek. A pandémia nem ért véget, ám a Covid-vakcinák hatékonysága idővel csökken, a vírus immunelkerülő képessége viszont egyre jobb.
A lisszaboni Instituto de Medicina Molecular kutatói a The Lancet Infectious Diseases folyóiratban közöltek egy tanulmányt, amelyben a Covid elleni különböző oltási stratégiák útján megszerzett immunitások tartósságát hasonlították össze.
A nukleinsav- vagy proteinalapú molekuláris módszerek érzékeny kórokozó-kimutatást tesznek lehetővé, s csökkentik a leletátfutási időt. Kérdés, hogy a hazai laboratóriumok mennyire képesek ezeket a betegellátás szolgálatába állítani.
Dr. Schneider Ferenccel, a Magyar Infektológiai és Klinikai Mikrobiológiai Társaság leköszönő elnökével, a Vas Megyei Markusovszky Kórház Infektológiai Osztályának vezető főorvosával beszélgettünk.
Hat hónappal ezelőtt zúdult a világra a legújabb influenzavírus, ami minden eddiginél jobban foglalkoztatja az embereket. Látszólag a semmiből érkezett az új H1N1, a New Scientist munkatársai azonban felgöngyölítették a szálakat, egészen a 19. század végéig visszamenően.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?