A The American Journal of Clinical Nutrition folyóiratban jelent meg a University of California, Los Angeles (UCLA) kutatóinak cikke, amelyben a fahéj glükózszint-moduláló hatását vizsgálták.
Azoknak a 2-es típusú cukorbetegeknek lehetséges megfizethetőbb módon biztosítani a vércukorszintjük ellenőrzését, akiknek nincs szükségük inzulinra, írja az IT Business.
Óriási közhely és gyakorlatilag az utóbbi húsz évben minden esztendőben elsüthető volt egy cikk vagy előadás kezdő mondataként, hogy a diabetológiában a diagnosztikai paletta/a terápiás fegyvertár rohamléptékben, soha nem látott mértékben fejlődik. Annak idején, 2007-ben én is ezzel kezdtem az Orvosi Hetilapban megjelent első cikkemet, amely érdekes módon éppen a folyamatos cukormérő rendszerek helyét kereste a diabetes mellitus kezelésének ellenőrzésében. Nos, az elmúlt 16 év alatt bátran kijelenthetjük, hogy megtalálta...
A szerző ismerteti a cukormonitorozás fejlődését a vizeletcukor-kimutatástól a vércukor-meghatározáson keresztül a modern folyamatos cukormonitorozási módszerekig.
A modern diabetológia egyik legdinamikusabban fejlődő területe az inzulinpumpa-kezelés, a szöveti glükózmonitorozás. Az utóbbi 10 esztendőben olyan rohamléptekkel jelentek meg újabb és újabb technológiák, hogy ma valóban csak rövid idő választ el minket a „mesterséges hasnyálmirigy” (AP) piacra kerülésétől. 2020. január 1-jétől a Nemzeti Egészségügyi Alapkezelő (NEAK) társadalombiztosítási támogatással teszi lehetővé a szenzoros technológia hozzáférését 1-es típusú diabetesszel élők számára.
Kvíz a Medical Tribune 2020/3. számához Medical Tribune 3. számhoz kvíz
Medical Online
2020-03-01
A cukorbetegség gyógyítása napjainkban sem megoldott, ezért érthetőek azok az útkeresések, melyek az endokrin hasnyálmirigy pótlására törekednek. A több évtizedes múltra visszatekintő pancreas- és szigetsejt-transzplantáció korlátai és visszafogott eredményei miatt előtérbe kerültek azok a kutatási irányvonalak, melyek biológiai, illetve műszaki-informatikai rendszerek fejlesztésére irányulnak. Ezek az alternatívák napjainkban az őssejtkezelés és a mesterséges pancreas alkalmazási területeit jelenthetik.
A pontos és könnyen használható CGM eszközök kifejlesztése azáltal javította a cukorbetegek kezelését, hogy idejekorán kiegészítő információkat nyújtanak a glykaemiára és a glükóztrendekre vonatkozóan mind a beteg, mind pedig a kezelőorvosai számára.
Bionikus hasnyálmirigy, kézi kalóriaszkenner, olcsó vércukorteszt, diabéteszspecifikus technológia – csak néhány újdonság, amit a digitalizáció hozott be a cukorbetegséggel küzdők világába.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?