Oszlassuk el a tévhiteket a leendő szülők körében is! Nem szükséges választani a szoptatás és a nyugtató cumi használata között – derült ki vizsgálati eredményekből. A korai, az élet első két hetében megkezdett nyugtató cumizás sincs negatív hatással a későbbiekben a szoptatás gyakoriságára, sikerességére.
Már 8 súlyos tüdőbetegséggel küzdő újszülött életét mentette meg a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Bókay utcai részlegén létrehozott Újszülött ECMO-program.
Egy példátlan sikertörténet akadt meg. A Válasz Online Belügyminisztériumnak küldött megkeresése után országos vizsgálatot indítottak az okok feltárására.
A hirtelen csecsemőhalál szindróma és az alvókörnyezetben bekövetkező egyéb csecsemőkori elhalálozás kockázata jelentősen csökkenthető, ha az újszülöttek alvókörnyezete biztonságos és a szüleik/gondozóik néhány szabályt szem előtt tartanak. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia 2022-ben megjelent ajánlásai alapján megosztjuk a legfontosabb, rizikót csökkentő tanácsokat.
Amennyiben az anyatej maradéktalan lefejése a cél, vagy ha az anyuka ott és akkor szeretné lefejni az anyatejet, ahol és amikor a gyermeke nincs ott, hogy a későbbiekben az értékes anyatejjel táplálhassa a gyermekét, hasznos eszköz a mellszívó készülék.
A szülői fórumokat böngészve gyakran jön szembe a cumizavar témája – mindig abban az összefüggésben, hogy óvakodjunk a cumi és a cumisüveg használatától, mert örökre búcsút mondhat a sikeres szoptatásnak az az anya, aki ezekhez folyamodik. Pedig a cumizavar létezésére nemigen találunk tudományosan megalapozott bizonyítékokat, és vannak helyzetek, amikor a cumi akár még segítség is lehet. A lényeg azonban itt is a részletekben lakozik, nem mindegy, hogy mikor, mit és hogyan.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?