hirdetés
hirdetés
Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 9
#1
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2023-12-18

A Brain folyóiratban közölt cikkükben kutatók egy olyan új gént és egy új biokémiai útvonalat írtak le, amely szoros asszociációt mutat a felnőttkorban is megmaradó dadogással.

#2
Medical Online >> Rovatok >> eü-gazdaság
2023-12-13

Elfogadta a parlament azt a törvénymódosítást, amelynek értelmében 2024. január 1-től bővülni fog a fogyatékossági támogatásban részesülők köre.

#3
Medical Online >> Rovatok >> eü-gazdaság
2018-07-30

Jövőre újabb 10 százalékkal emelkedik a fogyatékos embereket segítő tizenhárom nagy országos szervezet támogatása.

#4
Medical Online >> Rovatok >> eü-gazdaság
2018-07-26

Az Országgyűlés elfogadta 13 fogyatékosságügyi érdekvédelmi és civil szervezet megnövelt támogatására vonatkozó költségvetési javaslatot.

#5
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2013-08-02

Mindenről árulkodó fogkémet fejlesztenek ki Tajvanon: a szájba építhető műfog folyamatosan tájékoztat jeladójával arról, hogy gazdája éppen eszik, iszik, dohányzik, köhög vagy beszél.

#6
Medical Online >> Mi újság?
2011-05-17

Aki kinyitja a száját, akaratlanul is sok mindent elárul magáról a beszédértők előtt. A kiejtett szavakból fény derül arra: ki, honnan jön, merre tart - a Népszabadság összeállítása.

#7
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás >> SM
2010-04-28

A szklerózis multiplex kialakulásához - vagyis az idegsejtek szigetelését biztosító mielinhüvely gyulladásásához és pusztulásához - valószínűleg több tényező együttes hatása szükséges. A jelenlegi terápiás eszköztárat az interferon béta-1a, a glatiramer-acetát, a mitoxantrone és a natalizumab alkotja. Írásunkban autoimmun megközelítésből próbálunk a jövőbe látni.

#8
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2010-02-16
Bár a dadogás okát mind ez ideig nem sikerült megbízhatóan tisztázni, leginkább lelki okokat tételeztek fel mögötte.  A legfrissebb kutatások szerint azonban a gének itt is meghatározó szerepet játszanak, eddig három gén hibájára derült fény.
#9
Medical Tribune IV. évf.1. szám
Medical Online
2006-01-01
Szülői „elakadásjelző” Rövid idő alatt jelentősen javulhat azon kisgyermekek dadogása, akik a szüleiktől (az úgynevezett Lidcombe-módszer szerint) rendszeres visszajelzést kapnak beszédük helyességéről – összegezték 54 óvodáskorú gyermek 9 hónapos követése során szerzett tapasztalataikat új-zélandi kollégák.  A minden huszadik, 3–4 éves kisgyermeket érintő dadogást a világon több száz módszerrel próbálják kezelni. Az újabb viselkedésterápiák egyike, a Lidcombe már a klinikai vizsgálatok második fázisán is túljutott. A kétlépcsős programot Mark Onslow professzor kutatási csoportja fejlesztette ki a Sydney Egyetem Egészségtudományi Tanszékén. Az első szakasz lényege, hogy a gyermek a mindennapi párbeszédek során a szüleitől kap a nap kijelölt időpontjaiban pozitív és negatív visszajelzéseket. Ezenkívül a szülők 0-tól 10-ig terjedő skálán naponta értékelik a dadogás mértékét, ahol 10 a nagyon dadog, a 0 pedig az egyáltalán nem dadog minősítésnek felel meg. Minden család és gyermek más és más, amit a programot felügyelő logopédus figyelembe vesz, és heti látogatások alkalmával az eredmények alapján ad különféle utasításokat és tanácsokat a szülőknek. A módszer jelentőségét az adja, hogy a gyermek nemcsak a logopédusnál tanul beszélni, hanem akkor is, amikor a beszéd a külvilágban – élesben – zajlik. Időnként saját magának is értékelnie kell a beszédét – így tudatosítják benne, hogy mikor dadog és mikor folyékonyak a mondatai. A második lépést a beszédhibák leküzdésében elért eredmény legalább egy éven keresztüli fenntartása jelenti egyre ritkuló szülői és logopédusi segítség/ellenőrzés mellett. Ez azért olyan fontos, mert a dadogás sikeres legyőzése után a beszéd akadozottsága még visszatérhet.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?